Wrocławski producent chemii budowlanej otworzył w grudniu nowy zakład produkcyjny i centrum dystrybucyjne w Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Nowe miasto Astana”.

Grupa Selena prowadzi w Kazachstanie działalność od 2002 roku. W ciągu 14 lat Selena zbudowała pozycję lidera lokalnego rynku klejów montażowych, pian poliuretanowych i uszczelniaczy – jej udział w rynku przekroczył 45%. W Kazachstanie Selena sprzedaje ok. 200 produktów, głównie pod markami własnymi: Tytan i Artelit.

Oddziały dystrybucyjne zlokalizowano w Astanie, Ałmacie, Szymkencie, Atyrau, Aktobe, Aktau, Karagandzie i Ust-Kamienogorsku.

Natomiast pierwszy zakład produkcyjny w Astanie wytwarzał zaprawy suche służące do ocieplania budynków. Najnowsza inwestycja zwiększy moce produkcyjne firmy, pozwoli na wytwarzanie ok. 120 tys. ton produktów rocznie.

- Uruchomienie nowego zakładu stworzy dla Seleny szansę na nowe rynki zbytu, gdyż docelowo ponad 40% produkcji będzie eksportowane na rynki krajów Azji Centralnej oraz południowej Syberii – podkreśla Jean-Noel Fourel, prezes zarządu Selena FM S.A., jednostki nadrzędnej w Grupie Selena. - W 2017 roku zatrudnienie wyniesie ok. 50 osób i będzie zwiększane w kolejnych latach. To głównie menedżerowie, specjaliści i pracownicy kazachstańscy, z których część odbyła już zaawansowane szkolenia technologiczne w Polsce.

Zakład w Astanie jest wyposażony w dwie nowoczesne linie produkcyjne z pełnym komputerowym sterowaniem oraz wewnętrzne laboratorium do rozwoju nowych produktów i kontroli jakości. To już piętnasty zakład produkcyjny Seleny. Poza Polską firma prowadzi produkcję również w Hiszpanii, Rumunii, Turcji, Brazylii, Chinach i Korei Płd. W skład Grupy wchodzi 30 spółek w 17 krajach.

Selena jest jednym z trzech największych producentów piany poliuretanowej na świecie. W swojej ofercie posiada piany, uszczelniacze, kleje, produkty do hydroizolacji, systemy ociepleń, zamocowania oraz produkty komplementarne. Portfolio marek Grupy otwierają takie topowe brandy jak: Tytan, Quilosa, Artelit czy Matizol. Od 2008 akcje spółki Selena FM S.A. notowane są na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

- Wierzę, że inwestycja Seleny przyczyni się do zacieśnienia współpracy gospodarczej pomiędzy Polską a Kazachstanem, który jest obecnie jednym z najlepszych i najbardziej konkurencyjnych miejsc do inwestowania w Azji Centralnej - zaznacza Krzysztof Domarecki, przewodniczący rady nadzorczej Selena FM S.A.