Dzięki współpracy Kolei Dolnośląskich oraz Deutsche Bahn 30 kwietnia przywrócono kolejowe połączenie stolicy Dolnego Śląska ze stolicą Niemiec. Na stację Wrocław Główny wjechał „Pociąg do Kultury”, specjalny skład, który będzie kursował w weekendy oraz święta. To pociąg o tyle niezwykły, że wyznacza nowe standardy kolejowe – pociągu interaktywnego, gdzie pasażer odbywa nie tylko podróż pomiędzy miastami, ale i bierze czynny udział w wydarzeniach na jego pokładzie, w tym przypadku związanymi z obchodami ESK 2016 we Wrocławiu.

Nowe połączenie, to projekt, w którym uczestniczą trzy regiony: Brandenburgia, Berlin i Dolny Śląsk oraz dwa miasta - Berlin i Wrocław. Operatorem są Koleje Dolnośląskie.

– Wybór dolnośląskiego przewoźnika do obsługi tego połączenia jest wyrazem dużego uznania strony niemieckiej dla Kolei Dolnośląskich. To właśnie nasi kolejarze obsługują ten pociąg – mówił na Dworcu Głównym we Wrocławiu Jerzy Michalak, członek zarządu województwa, odpowiedzialny za infrastrukturę kolejową. Pociąg do Kultury to nie tylko przedsięwzięcie komunikacyjne, ale też ciekawy projekt kulturalno-edukacyjny.  

Pociąg będzie kursował do 25 września w weekendy. Podróż w jedną stronę kosztuje 19 euro lub 79 złotych. Na pasażerów w ofercie cateringowej czekają dolnośląskie produkty regionalne.  Połączenie finansuje strona niemiecka oraz Miasto Wrocław ramach Europejskiej Stolicy Kultury.

 

kolej