W Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej koło Środy Śląskiej pracę znajdzie około 500 osób. Potentat lotniczy zapowiada współpracę z Politechniką Wrocławską i lokalnymi szkołami technicznymi.

Na portalach branżowych pojawiły się już pierwsze ogłoszenia firm rekrutujących dla spółki XEOS, czyli gigantów branży lotniczej - GE Aviation i Lufthansy, która niebawem ruszy z budową swojej nowej fabryki na Dolnym Śląsku. W tym tygodniu prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Witold Lech Idczak wręczył Thomasowi Böttgerowi, dyrektorowi zarządzającemu XEOS, zezwolenie na prowadzenie działalności w LSSE, podstrefa Środa Śląska.

- Wybraliśmy Legnicką Specjalną Strefę Ekonomiczną jako najlepszy region dla naszej inwestycji ze względu na dostępność szerokiej i wykwalifikowanej kadry, ale również bardzo dobre warunki infrastrukturalne. I to się potwierdza. Każdego dnia dostajemy CV od kolejnych kandydatów. Wielu z nich to doskonale wykwalifikowani specjaliści - zapewnia Thomas Böttger, dyrektor zarządzający i członek zarządu XEOS.

Firma na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zainwestuje 250 mln euro. Inwestor zapewnia, że wybuduje światowej klasy centrum serwisowania silników lotniczych i stworzy około 500 nowych miejsc pracy. Spółka planuje ściśle współpracować z Politechniką Wrocławską oraz lokalnymi szkołami i uczelniami technicznymi (również legnickimi), w których wykształcenie zdobędzie nowe pokolenie specjalistów. Wmurowanie kamienia węgielnego planowane jest na marzec 2017 roku, natomiast zakład ma ruszyć już we wrześniu 2018 roku.

- Wybranie przez GE i Lufthansę Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej jako miejsca, w którym ulokuje kluczową dla rozwoju polskiej gospodarki inwestycję pokazuje, że nasz region jest gotowy i otwarty na innowacje oraz najnowocześniejsze technologie - mówi Witold Lech Idczak, prezes zarządu Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Mamy nadzieję, że nazwa XEOS stanie się synonimem branży lotniczej w Polsce. To historyczna inwestycja, która może wywołać efekt domina - w postaci kolejnych supernowoczesnych, zaawansowanych technologicznie inwestycji - a my jako LSSE chcemy tworzyć jak najlepszy klimat dla inwestorów - dodaje prezes.

Głównym przeznaczeniem zakładu będzie serwisowanie silników typu GEnx-2B, a w kolejnych latach również typu GE9X. Aktualnie w komercyjnym użyciu przez 18 operatorów lotniczych na całym świecie jest prawie 500 silników GEnx-2B, które wylatały już w sumie 5 mln godzin.

- Przewagą naszego regionu są chętni do pracy, młodzi ludzie kształcący się w szkołach i uczelniach technicznych. Dzięki tej inwestycji wykształcenie i umiejętności praktyczne zdobędzie nowe pokolenie świetnych specjalistów. Co więcej takie inwestycje jak XEOS ściągną talenty nie tylko z regionu, ale także z całego kraju. Dzięki temu nasz region może stać się jednym z najważniejszych centrów innowacji. Dlatego to dla nas ogromy zaszczyt, że jako LSSE możemy uczestniczyć w tym przedsięwzięciu wyjaśnia Krzysztof Sadowski, wiceprezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Spółka zadeklarowała również stworzenie nowoczesnego centrum szkoleniowego dla swoich pracowników z branży lotniczej.