Miała być alternatywą dla monokultury przemysłu miedziowego. 19 lat istnienia LSSE pokazało, że spełniła swoje zadanie w stu procentach. Firmy obecne w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej stworzyły ponad 12,6 tys. miejsc pracy i zainwestowały prawie 7,8 mld zł. Strefa nie zwalnia tempa. Jej władze zapowiadają innowacje i kolejne inwestycje.

Na początku lutego w Legnickiej Strefie powitano kolejnego  inwestora – firmę Borgers Polska. Producent tekstyliów dla branży automotive zatrudni nawet 600 osób oraz zainwestuje 220 mln zł. Zapowiada też, że chce zasłużyć na miano najlepszego pracodawcy w regionie.

– Złotoryja boryka się z dużym bezrobociem, dlatego każdy nowy inwestor cieszy – mówi Robert Pawłowski, burmistrz Złotoryi.

– W ubiegłym roku pozyskaliśmy z LSSE trzech nowych pracodawców, którzy stworzą kilkaset miejsc pracy. Liczymy, że to nie koniec dobrej passy dla Złotoryi i planujemy rozszerzenie naszej podstrefy o kolejne 19 ha gruntów – dodaje Robert Pawłowski.
Nowy inwestor pojawił się też w gminie Miękinia. 24 lutego zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej w LSSE otrzymała firma WAGO ELWAG. Trzy hale produkcyjno--magazynowe przedsiębiorstwa powstaną w miejscowości Wróblowice.

– W ubiegłym roku, specjalnie dla potrzeb tego inwestora, rozszerzyliśmy LSSE o działkę pod Wrocławiem. Producent złączek i komponentów dla automatyki zainwestuje tutaj co najmniej 40 mln zł i utworzy 205 miejsc pracy – mówi Rafał Jurkowlaniec, prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Na początku marca planowane jest też wydanie zezwolenia na prowadzenie działalności w podstrefie LSSE w Głogowie. Do firm takich, jak Sitech i NTI, które mają tu swoje zakłady, chce dołączyć przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją i sprzedażą materiałów do budowy, remontów i utrzymania dróg.

Władze Głogowa liczą, że inwestycji będzie przybywać, zwłaszcza że w mieście powstaje pierwsza hala pod wynajem w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Aby ściągnąć do strefy zwłaszcza małe i średnie firmy LSSE wspólnie z gminą miejską Głogów i firmą NCC Spec Bau założyła Głogowski Park Przemysłowy.

– Firmom poszukującym przestrzeni do inwestowania spółka oferuje gotowe powierzchnie magazynowo-produkcyjne do wynajęcia w halach o wymiarach od 600 do 5 000 mkw. Dzięki temu mogą one rozpocząć swój biznes w Głogowie bez konieczności budowania własnych zakładów i inwestowania w to dodatkowych pieniędzy – informuje Rafael Rokaszewicz, prezydent Głogowa.

Hale do wynajęcia to nowy kierunek działalności strefy. Podobnie jak klastry branżowe i tematyczne: lotniczy, motoryzacyjny i edukacyjny.

– Inwestorzy, którzy przychodzą do strefy, podkreślają, że znajdują tutaj międzynarodowe otoczenie, koncerny, z którymi współpracują na co dzień, prężnie działające lokalne przedsiębiorstwa, świetne kadry i samorządy pomagające przejść ścieżkę procesu inwestycyjnego. To dla nich często ważniejsze niż sama ulga podatkowa – mówi Rafał Jurkowlaniec, prezes LSSE. Kolejne atuty Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to położenie na styku granic i stale rozwijająca się komunikacja w regionie.

W ubiegłym roku ofertę LSSE rozszerzono o ponad 550 ha gruntów w Zgorzelcu, Jaworze, Męcince, Miękini, Iłowej, a także o atrakcyjne powierzchnie biurowe i centrum szkoleniowo-konferencyjne w Legnicy.