Nadszedł sezon na truskawki miksowane ze śmietaną, kompot z czereśni i lody z malinami i borówkami. Polskie owoce już pojawiają się na straganach. Tanieją rodzime truskawki. Za te piątkowe płaciliśmy 10 zł za kilogram i więcej, a w tym tygodniu ceny w hurcie spadną do poniżej 10 zł za kilogram. Na straganach ceny różnią się między sobą o złotówkę, dwie.

Konkurencja na rynku jest większa niż kilka tygodni temu, bo wtedy mogliśmy kupić jedynie zagraniczne owoce, m.in. hiszpańskie truskawki. Teraz dorosły już owoce polskie hodowane pod przykryciem, które według wielu smakoszy uchodzą za bardziej soczyste. Na stoiskach ceny wahają się o złotówkę, dwie, oscylują wokół 10 zł za kilogram. Ale czerwiec to nie tylko truskawki.

Piotr Śnieżycki, hodowca z podwrocławskich Bogdaszowic (gmina Kąty Wrocławskie), ma już swoje truskawki, ale już zapowiada maliny, borówki amerykańskie i inne owoce.

– Na maliny poczekamy do 10 dni. Na początek ich cena będzie wynosić pewnie 7 zł za opakowanie, w którym mieści się 250 gramów – przewiduje Piotr Śnieżycki.

Dłużej poczekamy (i też więcej zapłacimy) za borówki amerykańskie. Te hodowane w Polsce będą dostępne dopiero za 2-3 tygodnie.

– Hiszpańskich borówek jest w tym roku tak dużo, jak dawno nie było. Trudno w tej sytuacji przewidzieć cenę tych polskich. Jeśli ich sezon „zahaczy” o sezon sprzedaży tych z Hiszpanii, ze względu na konkurencję cena polskiej borówki będzie wynosiła na początek nieco ponad 30 zł za kilogram. Gdy hiszpańskich borówek już nie będzie, za polskie zapłacimy nawet około 40 złotych za kilogram – przewiduje hodowca.

Można kupić także piękne, dorodne czereśnie w cenie ok. 10-18 zł za kilogram w hurcie, ale do niedawna nawet za 27 zł za kilogram na straganie przy ulicy. – Ale one także są zagraniczne – nie pozostawia złudzeń Piotr Śnieżycki. – Te polskie dopiero się pojawią, będzie ich w tym roku bardzo mało i na pewno będą drogie, na początek nawet ponad 30 zł za kilogram – przewiduje hodowca.

Może za to cieszyć rychłe pojawienie się na straganach polskiego agrestu. Za dwa tygodnie zjemy różowy agrest w cenie około 10 zł za kilogram. Jest idealny na kompot, tak jak rabarbar, który już teraz kupimy za 3-4 zł za kilogram.

A ile kosztują warzywa? 1 zł zapłacimy za pęczek rzodkiewki. Sezon na szparagi się już skończył, kupimy je teraz za 3-5 zł za pęczek. Krajowe pomidory malinowe kosztują 4-6,5 zł za kg, a zwykłe 3,3 zł. Szklarniowe ogórki krajowe dostaniemy za 2,6-3 zł za kg, a gruntowe: 3,5 zł. Kalafiory krajowe kosztują ok. 2 zł za sztukę.