Nowe boiska, stadiony lekkoatletyczne, orliki, baseny, ale przede wszystkim rozwój sportowych pasji u dzieci i młodzieży. Dolny Śląsk od lat stawia na sport i przynosi to widoczne efekty. Nasz region stał się niekwestionowanym liderem projektów sportowych w kraju! Już dziś mamy czym się pochwalić. Dzięki programom rozwoju infrastruktury udało się na przestrzeni ostatnich lat wybudować kilkadziesiąt obiektów sportowych. To jednak nie koniec nowych inwestycji.

– Rozpoczęliśmy również realizację pilotażowego programu budowy małych przyszkolnych pływalni – delfinków. W naszym regionie ciągle jeszcze są powiaty, w których nie ma krytych, ogólno dostępnych basenów, i właśnie tam chcemy w pierwszej kolejności realizować nasz program – mówi Cezary Przybylski, marszałek województwa dolnośląskiego. Nowe pływalnie zostaną otwarte najpóźniej jesienią 2017 r. Powstaną w Lwówku Śląskim, Strzegomiu, Chocianowie, Głuszycy i Górze. Jednocześnie trwają prace nad największym projektem ostatnich lat – centrum sportowym w Jakuszycach.

Realizowane są także ambitne projekty wsparcia sportu powszechnego, w których każdego dnia uczestniczy blisko 50 tys. dzieci z całego Dolnego Śląska.

– Aktywny udział dzieci i młodzieży w zajęciach oraz imprezach sportowych i rekreacyjnych kształtuje ich charakter oraz promuje zdrowy styl życia. Czujemy się odpowiedzialni za to, by zapewnić im warunki do rozwoju – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Dlatego województwo realizuje projekty sportowe, dzięki którym jest to możliwe. Chodzi m.in. o programy „Mały Mistrz” i „Umiem Pływać”, dzięki którym najmłodsze dzieci ze szkół podstawowych mogą nauczyć się pływać. Popularnością cieszył się również program „MultiSport”, który przekonał do aktywności fizycznej nawet najbardziej opornych. Uczniowie klas IV-VI szkół podstawowych mogli skorzystać z darmowych zajęć pozalekcyjnych prowadzonych w atrakcyjnych i nowoczesnych formach w różnych obiektach sportowych.

Taka formuła zajęć umożliwiała uczestnikom poznanie podstaw wielu sportów oraz zachęciła do wyboru preferowanej dyscypliny. W tym roku, od kwietnia, program znów będzie realizowany, ale pod nazwą „Junior Sport”.  Samorząd wspiera także upowszechnianie sportu wśród osób z niepełnosprawnością.

Nie można również zapomnieć o licznych imprezach sportowych organizowanych w naszym województwie – zarówno tych regionalnych, jak i ogólnopolskich oraz międzynarodowych. Zaliczyć do nich można Ogólnopolską Olimpiadę Młodzieży w sportach zimowych oraz letnich, Bieg Piastów czy Puchar Narodów we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Natomiast w przyszłym roku na Dolnym Śląsku odbędą się Mistrzostwa Europy w Biathlonie na Jamrozowej Polanie.

Na wsparcie mogą liczyć młodzi sportowcy.
– Mamy ciekawy program stypendialny, a w tym roku rozpoczynamy kolejne ważne przedsięwzięcie: budżet obywatelski w dziedzinie sportu – zapowiada marszałek.W budżecie województwa na rok 2016 zaplanowano blisko 12,2 mln zł na zadania sportowe. Oprócz tych środków,  istotnym źródłem finansowym będzie dotacja z budżetu państwa. W ubiegłym roku wynosiła ona ponad 47 mln zł, na ten rok kwota nie jest jeszczeznana – urząd marszałkowski wciąż czeka na decyzję.

 

 

mapadmapadd

 

Mistrzowie wspierają dolnośląski sport

randa

 Nowym dyrektorem Wydziału Sportu, Turystyki i Rekreacji został Paweł Rańda, znany sportowiec, olimpijczyk i propagator aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży.

 

zielinski

Maciej Zieliński, legenda Śląska Wrocław, został pełnomocnikiem zarządu ds. sportu. Odpowiedzialny jest za inicjowanie nowych przedsięwzięć, w szczególności w obszarze promocji sportu i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.