Przedłuża się procedura w sprawie budowy zakładu serwisowania silników lotniczych Lufthansy pod Środą Śląską. Do 8 marca, a więc już o dwa miesiąca dłużej niż pierwotnie zakładano trzeba będzie poczekać na decyzję środowiskową burmistrza w tej sprawie.

Pierwotnie termin wydania decyzji środowiskowej przez burmistrza Środy Śląskiej upływał z końcem grudnia, następnie przesunięto ją na dziś, czyli na 31 stycznia. Jednak sprawa się znów przeciągnęła.

– Postępowanie w sprawie potencjalnej inwestycji spółki Xeos wymaga szczególnej wnikliwości i czasu. Stąd przedłużony termin, by mieszkańcy mogli zapoznać się w pełni z kompletną dokumentacją i złożyć do niej swoje ewentualne uwagi – Decyzja zostanie wydana najszybciej jak to możliwe – mówi nam Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej. Wnioski można składać do 16 lutego. Ostateczną decyzję podejmę do 8 marca, choć nie wykluczam, że nastąpi to wcześniej – dodaje.

Sprawa zakładu koło Środy Śląskiej (w obrębie wsi Święte, Juszczyn i Komorniki w podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej) budzi kontrowersje. Część mieszkańców gminy obawiając się nadmiernego hałasu i zanieczyszczenia środowiska spalinami protestowała w listopadzie m.in. blokując drogę krajową nr 94. Zakład za 250 mln euro, w którym docelowo pracę znajdzie około 600 osób, mają wybudować wspólnie Lufthansa i GE Aviation tworzące spółkę Xeos. Spółka pod koniec 2016 r. otrzymała w tej sprawie zgodę prezesa Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W grudniu zielone światło budowie dał także wicepremier i minister gospodarki Mateusz Morawiecki.

JAK DŁUGO MOŻNA CZEKAĆ NA DECYZJĘ ŚRODOWISKOWĄ?
Adwokat Iwo Klisz z kancelarii adwokackiej Klisz i Wspólnicy: Czas na wydanie decyzji środowiskowej wynosi standardowo do 30 dni, jednak w uzasadnionych wypadkach ten termin może zostać przedłużony.
Od odmownej decyzji inwestor można odwołać się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które może utrzymać decyzję w mocy albo ją zmienić decyzję bądź przekazać sprawę do ponownego rozpatrzenia do organu I instancji.
Od rozstrzygnięcia Samorządowego Kolegium strona niezadowolona z decyzji może odwołać się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego i dalej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. W postępowaniu sądowo-administracyjnym decyzja może być utrzymana w mocy lub uchylona, a postępowanie przekazane do ponownego rozpatrzenia przez organ I lub II instancji

Co jednak jeśli decyzja będzie odmowna? Wszystko w rękach burmistrza. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, która podejmuje merytoryczną decyzję w tej sprawie jest tylko organem współdziałającym. Burmistrz do decyzji wydanej przez RDOŚ nie musi się zastosować i wydać suwerenną decyzję.

Przypomnijmy, że wmurowanie kamienia węgielnego zaplanowano już na marzec. Budowa zakładu pod Środą Śląską ma się odbyć w dwóch etapach. Do jesieni 2018 r. powstaną budynki biurowe i techniczno-operacyjne. W kolejnych dwóch latach powstanie nowoczesna, specjalistyczna komora do testowania silników samolotowych. Od 2021 roku do zakładu mają trafiać najnowocześniejsze silniki lotnicze GE9X.