Ponad 30 przedsiębiorców branży AGD z Turcji oraz Polski uczestniczyło w ubiegłym tygodniu we Wrocławiu w bezpośrednich rozmowach biznesowych dotyczących nawiązania współpracy i wymiany handlowej. Organizatorami wydarzenia były ESKISEHIR CHAMBER OF COMMERCE, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej sp. z o.o.

Udział w spotkaniach B2B ze strony tureckiej wzięli przedstawiciele 12 firm zrzeszonych w ESKISEHIR CHAMBER OF COMMERCE ( ETO). Eskisehir jest siedzibą znaczących światowych fabryk w branży AGD, takich jak Arcelik czy Candys. Polskie przedsiębiorstwa reprezentowały firmy sektora MŚP nie tylko z Dolnego Śląska, ale również województw mazowieckiego i opolskiego. Z dużych przedsiębiorstw w spotkaniu uczestniczyli m.in. Whirlpool i  Gerda Hydomat.

- Rozmawialiśmy praktycznie ze wszystkimi tureckimi firmami i choć nie działamy stricte w branży AGD, a skupiamy się na technicznych rozwiązaniach budowlanych, to spotkanie było dla nas interesujące. Nawiązaliśmy atrakcyjny kontakt z dwoma tureckimi firmami, które chciałyby bliżej zapoznać się z naszą ofertą – mówił po spotkaniu Krzysztof Wolański z wrocławskiej spółki ADAMIETZ.

- To trzecie nasze spotkanie w ciągu ostatnich dni w Polsce- po Warszawie i Łodzi. Jestem pod wrażeniem dzisiejszych rozmów bo okazało się, że mógłbym tu nie tylko sprzedać swoje produkty, ale też znaleźć partnera do projektów inwestycyjnych w Turcji. Myślę, że za pół roku będziemy mogli mówić o konkretach -  zapewniał Gozde Demirel z Manufacturing Systems Engineer General Manager.

- Do udziału w takich spotkaniach zapraszane są ściśle wyselekcjonowane firmy, tak by obydwie strony wyniosły z rozmów B2B wymierne korzyści. Kojarzenie partnerów to pierwszy etap współpracy pomiędzy przedsiębiorcami, teraz dla zainteresowanych będziemy sprawdzać kontrahentów, przygotujemy analizy rynku docelowego pod kątem konkretnego produktu czy usługi i pomożemy opracować strategie rozwoju eksportu - podkreśla Andrzej Jamrozik, prezes DAWG. 

W ESKISEHIR CHAMBER OF COMMERCE ( ETO), z którą DAWG  nawiązała współpracę, poza sektorem AGD zrzeszone są przedsiębiorstwa branży lotniczej, a także krajowej produkcji w sektorach: maszyny, żywność, i ceramiki, tkaniny i zasoby podziemne. 

Źródło: Materiały prasowe