Pokój w mieszkaniu studenckim czy miejsce w akademiku? Przed tym dylematem co roku stają studenci. Tylko czy nadal opłaca się wynajmować akademik zamiast pokoju w mieszkaniu studenckim?

Jeszcze kilka lat temu sprawą oczywistą było to, że student, który chciał wynająć tanie lokum, wybierał akademik. Dziś już to nie jest takie oczywiste. Bo o ile ceny w pokojach dwu- lub trzyosobowych są niższe (chociaż należy podkreślić, że niewiele) niż w mieszkaniach studenckich, to już ceny pokoju jednoosobowym w akademiku nieznacznie różnią się od pokoju jednoosobowego w 3-pokojowym mieszkaniu studenckim, a nierzadko też "jedynki" w akademikach są droższe niż mieszkaniach studenckich.

Prawie 10 tys. miejsc dla studentów

W tym roku we wrocławskich akademikach do dyspozycji studentów jest 9257 miejsc. Najwięcej, bo aż 2864 miejsca w dziewięciu domach studenckich, ma Politechnika Wrocławska. Nieco mniej - 2108 miejsc - w pięciu akademikach Uniwersytetu Wrocławskiego. Z kolei Uniwersytet Przyrodniczy przygotował 1867 miejsc w sześciu akademikach, Uniwersytet Ekonomiczny 1004 miejsca, Uniwersytet Medyczny 914 (dwa akademiki), Akademia Wychowania Fizycznego (jeden akademik) 500.

Studenci, którzy się spóźnili ze składaniem wniosków o miejsce w akademiku mają jeszcze czas, gdyż np. na Uniwersytecie Medycznym zajęta jest dopiero połowa miejsc. - Wnioski o przyjęcie do akademików są przyjmowane do 30 sierpnia. 
Na podstawie pierwszych list, jak na razie przyznano następujące miejsca: W "Bliźniaku" – 57 osób do pokoju dwuosobowego, 298 osób do pokoi 3-osobowych, a w "Jubilatce" – 110 osób do pokoi 2-osobowych - wylicza Katarzyna Szulik z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu i dodaje, że w szczególnych wypadkach wnioski o przyjęcie do akademika są przyjmowane do 15 września.

Na Politechnice Wrocławskiej zakończyła się rekrutacja do akademików dla studentów wyższych roczników. Teraz studenci mają czas do 15 sierpnia na to, by wpłacić kaucję w wysokości 200 zł. Jeśli tego nie zrobią, to przyznane im miejsce zostanie anulowane i trafi do puli, która zostanie ponownie rozdysponowana na początku września. Jak informuje nas Andrzej Charytoniuk z Politechniki Wrocławskiej, w blokach startowych do akademików czekają jeszcze studenci pierwszego roku. - 7 sierpnia ruszy rekrutacja do akademików dla studentów pierwszego roku. Dla nich mamy zarezerwowane ok. 25 proc. miejsc z całkowitej liczby, czyli ponad 700 miejsc - wyjaśnia.

Uczelnie podnoszą standard

Studenci mogą zdecydować, czy chcą mieszkać w pokojach 2,3 lub 1-osobowych. Ceny wahają się od 380 do nawet 936 zł. Wszystko zależy od tego, z iloma osobami chcemy mieszkać, a także od standardu akademików. Uczelnie co roku starają się remontować kolejne domy studenckie. Nic więc dziwnego, że za dwuosobowy pokój w akademiku płacimy praktycznie tyle co za "dwójkę" w mieszkaniu studenckim. W tym roku remont generalny przechodzą "teki" Politechniki Wrocławskiej, czyli T-17 i T-3. Wymieniane są instalacje, podłogi, tynki, okna. Będzie też nowa elewacja. Akademiki zostaną odmalowane.

Po zakończonym remoncie są także akademiki na Uniwersytecie Ekonomicznym. - W "Przegubowcu" przebudowane zostały wszystkie pomieszczenia. Studenckie M1 składa się z pokoju 1 lub 2-osobowego, łazienki, aneksu kuchennego wyposażonego w szafki, lodówkę, 2-palnikową kuchnię elektryczną i zlewozmywak. Każdy pokój ma dostęp do Internetu. Budynek jest w pełni przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Podobny lifting przeszedł  "Ślężak" - wyjaśnia Jolanta Nowacka, rzecznik uczelni.

Akademik czy pokój w mieszkaniu?

Uczelnie remontując akademiki i udostępniając do dyspozycji studentów pokoje jednoosobowe, zrównują się powoli cenami z mieszkaniami na wynajem. A tych na rynku nie brakuje. Zarówno "dwójek", jak i "jedynek". Dla przykładu jednoosobowy pokój w 3-pokojowym mieszkaniu willowym na Biskupinie (pokój z osobnym wejściem) kosztuje 850 zł. W cenę wliczone są wszystkie opłaty. Co ciekawe "jedynka" w domu studenckim "Kredka" czy "Ołówek" kosztuje dużo drożej - 936 zł. Nieco taniej wychodzi pokój jednoosobowy w "Jubilatce" - 680 zł, w akademikach Uniwersytetu Przyrodniczego - do 610 zł i w "Przegubowcu" - 750 zł.

Mniej, czyli około 500 zł, kosztuje miejsce w pokoju 2-osobowym. Cena w dwuosobowym pokoju w mieszkaniu przy ul. Legnickiej to 550 zł (z rachunkami) miesięcznie. Podobnie, bo 500 zł plus opłaty (od 70 - do 90 zł) za miesiąc zapłacimy za miejsce w 2-osobowym pokoju przy ul. Ślicznej.

Jak wyglądają ceny w akademikach? Tu nie ma co ukrywać, są niższe. Miejsce w "dwójce" w "Dwudziestolatce" to koszt 480 zł, w "Przegubowcu" - 480 zł i 500 zł, na "tekach" po remoncie, czyli T-15, T-19 i T-22 to 400 zł plus opłata za zużycie prądu i wody, a w "Jubilatce" od 360 do 450 w zależności czy w pokoju jest łazienka czy też nie.

Zobacz też: Studenci zbudowali elektryczny motocykl. Nazywa się LEM Falcon