Podczas zawodów, które odbywały się przez trzy dni w Wołczynie, wyłoniono trzech zwycięzców. To oni utworzą drużynę narodową na Louis Lesaffre Coupe.

Przemysław Szwarc z Piekarni Ciastkarni Walenciak  z Kiełczewa w województwie wielkopolskim wygrał wczorajsze zawody w kategorii eksponat artystyczny z ciasta chlebowego. Tematycznie miały one nawiązywać do ważnych wydarzeń w historii Polski. Zwycięzca przygotował rzeźbę chlebową Marii Skłodowskiej-Curie.

W kategorii wypieki półcukiernicze i smakowe zwyciężył Michał Starowicz z Piekarni MTD z Radziszowa z województwa małopolskiego,  a w  kategorii chleby świata i bagietki - Szymon Wiejak z Piekarni Cukierni Stefan Liszewski w Płotach w Zachodniopomorskiem.

Zwycięzcy utworzą zespół, który wystartuje w przyszłym roku w międzynarodowych zawodach we Włoszech pod nazwą Louis Lesaffre Coupe. Przez pół roku polski zespół będzie doskonalił umiejętności pod okiem Andrzeja Boryckiego, mistrza piekarnictwa i głównego technologa w Lesaffre Polska w Wołczynie.

Organizatorem międzynarodowego konkursu jest firma Lesaffre, do której należy też zakład produkcji drożdży i dodatków piekarniczych w Wołczynie. Choć zawody odbywały się po raz czwarty, to po raz pierwszy organizowano je właśnie w wołczyńskim zakładzie, gdzie niedawno uruchomiono piekarnię do testowania wyrobów firmy. Niestety, wsród polskich finalistów zabrakło zawodników z Opolszczyzny.

- Louis Lesaffre Coupe to nie tylko platforma startowa do cyklu międzynarodowych konkursów, podczas których największe talenty piekarskie z całego świata prezentują swoje umiejętności, ale to także doskonała możliwość do wymiany oraz nabycia nowych  doświadczeń, to przede wszystkich promocja zawodu piekarza oraz podnoszenie wartości pieczywa na świecie - informują organizatorzy.

Podczas odbywającej się równocześnie konferencji z udziałem piekarzy i właścicieli piekarń prelegencji przekonywali i podawali argumenty przeciw panującej obecnie modzie - jakoby chleb miał tuczyć. Dr inż. Krystyna Jarosz podczas swojej prelekcji, wyjaśniała, iż odrzucając pieczywo i produkty zbożowe  z pożywienia wyrządzamy krzywdę naszemu organizmowi. Doprowadzając do szkód, które mogą być nieodwracalne.