Ostatni kwartał 2016 roku przyniósł pewne wyhamowanie dobrych nastrojów pracodawców, na co wskazywała m.in. niższa liczba ogłoszeń. Styczeń jest jednak tradycyjnie bardzo dobry dla poszukujących pracy.

Jakie branże zatrudniały w styczniu 2017 r.?

W pierwszej trójce branż o największym zapotrzebowaniu na pracowników znalazły się branże: handel i sprzedaż (7 952 ofert pracy), bankowość/finanse/ubezpieczenia (5 468 ofert) oraz przemysł ciężki (3 639 ofert)- wynika z danych portalu pracuj.pl.

Jednak to branża budowlana jest tą, na którą warto zwrócić szczególną uwagę w styczniu - to w niej odnotowano największy wzrost zapotrzebowania na pracowników w ujęciu rok do roku, który wyniósł 18,57 proc. Także w porównaniu miesiąc do miesiąca obserwujemy znaczący, bo wynoszący 48 proc. skok zapotrzebowania na pracowników w tej branży.

Po pewnym wyhamowaniu w tym obszarze, jakie miało miejsce w drugiej połowie 2016 r. widać, że branża zamierza korzystać z dobrej sytuacji na rynku. Jak wynika z danych GUS w 2016 roku oddano do użytku o ponad 10 proc. więcej mieszkań niż w 2015 r.

Dane styczniowe wskazują, że branża przemysłowa trzyma poziom z 2015 r., bo także w niej odnotowano znaczące wzrosty. Choć tym razem to przemysł lekki okazał się liderem, ponieważ zapotrzebowanie na pracowników w tym sektorze wzrosło o 18,03 proc. w ujęciu rok do roku, w przypadku przemysłu ciężkiego było to 7,4 proc. r/r. Ten wyraźny wzrost optymizmu potwierdzają także dane makroekonomiczne – jak wynika ze styczniowego raportu IHS Markit, PMI polskich przedsiębiorstw wyniósł w styczniu 54,8 proc., tak dużego poziomu optymizmu nie notowano wśród polskich przedsiębiorców od niemal dwóch lat.

Kluczowe specjalizacje w styczniu

W styczniu pracodawcy najwięcej ofert skierowali tradycyjnie do specjalistów ds. handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz specjalistów ds. IT. Jak wynika z danych polska gospodarka może nabierać tempa po okresie pewnej stagnacji i nieco rozczarowującym wyniku PKB za poprzedni rok. Blisko 19 proc. wzrost rok do roku można zauważyć w zapotrzebowaniu na specjalistów produkcji i 14 proc. wzrost na specjalistów ds. budownictwa oraz największy w styczniu bo aż 27 proc. skok w ofertach pracy skierowanych do inżynierów. Pracodawcy w pierwszym miesiącu roku zwiększali także zapotrzebowanie na specjalistów IT (20 proc. rok do roku), nieruchomości (16 proc. r/r) oraz obsługi klienta (14 proc. r/r).

Praca na mapie województw

Niezmiennie, jeśli chodzi o rozkład ogłoszeń według województw, dominuje woj. mazowieckie; w styczniu opublikowano 10 647 ofert. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa dolnośląskie (4 698), małopolskie (4 463) oraz wielkopolskie (4 125). Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: śląskiego (3 934), pomorskiego (2 954) oraz łódzkiego (2781). W styczniu 2017 r. największe wzrosty zapotrzebowania na pracowników odnotowano w województwie podkarpackim, 21,5 proc. więcej ofert pracy niż przed rokiem, opolskim (19 proc.), wielkopolskim (18,8 proc.) oraz świętokrzyskim (18,35 proc.).

Jakie firmy poszukiwały pracowników w styczniu?

W styczniu najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały firmy zatrudniające powyżej 250 pracowników – opublikowały one łącznie 13 557 ofert pracy. Niemal równie często rekrutowali pracodawcy w firmach średnich (zatrudniających od 51 do 250 pracowników) – z tych firm pochodziło 12 830 ofert pracy, co ciekawe także małe firmy utrzymały bardzo wysoki poziom zapotrzebowania na pracowników i wyniósł on 12 101 ogłoszeń o pracę w styczniu. Najwyższą dynamikę wzrostu liczby ofert pracy odnotowano w firmach największych (powyżej 250 pracowników) – było to 21,16 proc. wzrostu rok do roku. Na drugim miejscu pod względem wzrostu zapotrzebowania znalazły się firmy małe (od 10-50 pracowników) – wzrost o 15,42 proc. r/r. Firmy średnie zwiększyły liczbę ofert pracy o niemal 12 proc. a mikroprzedsiębiorstwa (do 10 pracowników) o 7,62 proc.