Kolejny raz gości w Kielcach przygotowana przez Narodowy Bank Polski wystawa fotograficzna „Portrety i monety”. Tym razem na zdjęciach można oglądać polskich olimpijczyków i piłkarzy, sfotografowanych z monetami okolicznościowymi.

Na 60 fotografiach znaleźli się wybitni sportowcy: olimpijczycy, którzy przygotowują się do olimpiady letniej w Londynie, reprezentanci Polski w piłce nożnej, a także legendarni uczestnicy światowych imprez sportowych, którzy dostarczyli nam w przeszłości wielu emocji i wzruszeń. Wystawę można oglądać do 30 lipca 2012 roku na placu Artystów.

Po zakończeniu wystawy portrety z autografami przedstawionych osób wraz z oryginalnymi monetami zostaną przekazane na aukcję wspierającą XXI Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, który odbędzie się w styczniu 2013 roku. Wszystkie osobistości biorące udział w tej inicjatywie zgodziły się na nieodpłatne wykorzystanie wizerunku.

Narodowy Bank Polski od niemal 50 lat emituje także monety kolekcjonerskie. Do tej pory upamiętnił na nich ponad 450 tematów – między innymi  ważne dla Polaków wydarzenia oraz wybitnych rodaków. Kielecka wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem mieszkańców, zarówno starszych, jaki najmłodszych.