Single przywiązują mniejszą wagę do ubezpieczeń majątkowych niż małżeństwa. Tymczasem samotnie gospodarstwo domowe prowadzi już co czwarty Polak, a do 2030 r. liczba takich jednoosobowych gospodarstw wzrośnie do aż 9 milionów.

Jak pokazują dane GUS, osoby żyjące w pojedynkę stanowią już ok 26 proc. wszystkich gospodarstw domowych, a do 2030 r. ich liczba ma wzrosnąć do 9 mln. Dzisiejsi single to osoby w większości zadowolone ze swojej sytuacji finansowej (66 proc.), wydające najwięcej na żywność i mieszkanie; prawie 40 proc. osób poniżej 40 roku życia wynajmuje mieszkanie.

Mieszkanie – tak, ale wynajęte

Powodów nieubezpieczania mieszkania można więc poszukiwać w pozornym zwolnieniu z odpowiedzialności osób wynajmujących lokum. Natomiast jest to złudna opinia, ponieważ w większości przypadków polisa wykupiona przez właściciela mieszkania nie obejmuje naszych rzeczy osobistych.

Jedynie 47 proc. singli chroni swój majątek przed ewentualną kradzieżą lub zalaniem. Dla porównania, zabezpieczenie nieruchomości w postaci dedykowanej polisy posiada 73 proc. osób będących w stałych związkach (par oraz młodych małżeństw bez dzieci).

- Jeśli nie posiadamy własnego mieszkania nie oznacza to, że nie posiadamy majątku, którego utrata byłaby dla nas bardzo bolesna finansowo. Młodzi ludzie często inwestują w nowoczesny sprzęt elektroniczny, ale też związany z realizacją pasji – jak np. sprzęt sportowy czy kolekcje płyt winylowych. Zniszczenie lub kradzież tych przedmiotów może oznaczać dla nas bardzo przykre konsekwencje, nie tylko z emocjonalnego punktu widzenia. Właśnie z myślą o tego rodzaju sytuacjach, zostały przygotowane specjalne propozycje ubezpieczeń dla najemców, które mają na celu ochronę cennych dla nas rzeczy osobistych – mówi Marcin Pabiś, dyrektor biura ubezpieczeń majątkowych Concordii Ubezpieczenia.

Obejrzyj też:
Dwucyfrowe wzrosty kursów akcji na giełdzie kuszą, by spróbować i pomnożyć na niej oszczędności. Czy giełda dalej będzie szła w górę?

I dodaje - Przy okazji ubezpieczenia mienia, warto również pamiętać o rozszerzeniu ochrony o ubezpieczenie odpowiedzialności w życiu prywatnym. Takie ubezpieczenie pokryje m.in. wyrządzone przez nas szkody w mieniu, które nie jest naszą własnością, np. w wyposażeniu wynajmowanego mieszkania, a także - szkody na osobie.

Singiel – klient wymagający

Zgodnie z wynikami badania przeprowadzonego na zlecenie Concordii Ubezpieczenia, niemal co trzeci singiel w wieku 19-39 lat (29 proc.), wskazuje dopasowanie ubezpieczenia do swoich potrzeb jako ważną kwestię przy wyborze oferty. To także grupa, która obawia się ukrytych opłat, o których nie będzie wiedzieć w momencie zawierania umowy - dla 39 proc. jest to decydujący element oferty.

Czytaj też:
Już nie tylko metodą "na wnuczka", ale nawet przez wyłudzenie danych dla wyłudzenia pożyczki. Sprawdź jak pomóc rodzinie w walce z oszustami

Co ważne, single to także wymagający klienci, którzy oczekują spełnienia ich oczekiwań. Jeśli mając już polisę nie są zadowoleni z jej zakresu, czy sposobu działania ubezpieczenia, decyzja o całkowitej rezygnacji z ochrony lub zmianie firmy, jest dla nich o wiele prostsza niż dla pozostałych badanych segmentów klientów. Taką postawę prezentuje co 10 osoba, która posiada ubezpieczenie domu i majątku i należy do grupy młodych, samotnych osób.