Na pracę mogą liczyć studenci w największym polskich miastach, a nawet na Majorce. Świętokrzyskie jest jednak białą plamą na mapie zatrudnienia dla uczącej się młodzieży.

Warszawa, Kraków i Wrocław to skupiska największej liczby studentów w Polsce. Wielu z nich po wykładach będzie dorabiać w kawiarniach, pubach czy jako sprzedawca. Gdzie obecnie można znaleźć najwięcej ofert pracy kierowanych do studentów? Ranking przygotował agregator ofert, GoWork.pl.

Najwięcej pracy w Warszawie

W których regionach Polski student będzie mógł przebierać w ofertach pracy, a gdzie ze znalezieniem dodatkowego zajęcia może mieć problem?

- W skali kraju najwięcej ofert pracy kierowanych do studentów zamieszcza się w Warszawie, która generuje aż co czwarty anons.

Daleko za stolicą są kolejno: Wrocław, Poznań oraz Śląsk. Najmniej ofert pracy dla studentów zamieszcza się w podkarpackiem, podlaskiem oraz świętokrzyskim – analizuje Paulina Kosieradzka z GoWork.pl, agregatora internetowych ofert pracy z całego kraju.

 

 

Jakie oferty pracy są najczęściej kierowane do studentów? Przeważają takie profesje, jak: konsultant do spraw telefonicznej obsługi klienta, sprzedawca, przedstawiciel handlowy, pracownik restauracji lub kawiarni, ankieter, ale również hostessa. Ta ostatnia jednak to praca zdecydowanie dla studentek. Wśród dość standardowych ofert pracy można jednak znaleźć anonse związane z odbyciem płatnych praktyk w dużych firmach, które są kierowane również do studentów młodszych roczników.

Gdzie na płatny staż?

Najwięcej ogłoszeń praktyk i staży, za które można otrzymać wynagrodzenie czeka w branży IT, marketingu oraz sprzedaży. Studenci mogą aplikować na takie stanowiska jak: copywriter, stażysta w dziale sprzedaży i organizacji szkoleń, asystent ds. administracyjnych czy młodszy manager projektu. Większość ofert dotyczy Warszawy, Krakowa i innych większych miast, ale można także znaleźć oferty pracy na Palma de Mallorca czy w Berlinie.

Oferta ofercie nierówna, ale pewne wymagania pojawiają się w niemal każdym anonsie. – Od studentów oczekuje się przede wszystkim dyspozycyjności, motywacji do pracy i dobrej organizacji. Często mile widziane jest także doświadczenie na podobnym stanowisku. Niektóre wymagania wynikają ze specyfiki miejsca pracy – mówi Paulina Kosieradzka z GoWork.pl. –  Merchandiserzy i hostessy muszą posiadać książeczkę SANEPIDu, a pracownicy call center  nienaganną dykcję i umiejętność bezwzrokowego pisania na klawiaturze.