Kampania społeczno-informacyjna "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego" rozpoczyna się 18 maja. Będzie trwała do połowy czerwca. Pierwsze spotkania w terenie odbędą się w woj.: małopolskim, podkarpackim i pomorskim.

Kierownictwo Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MRPiPS) podczas spotkań, organizowanych w regionach, zaprezentuje zmiany w przechodzeniu na emeryturę, związane z obniżeniem wieku emerytalnego.

Kampanię określa siedem haseł

Moja emerytura – mój wybór,
Emerytura prawem, nie obowiązkiem,
Sprawdź, zanim wybierzesz,
Emerytura - wybieram świadomie,
Bezpieczna praca do emerytury,
Emerytury zabezpieczone finansowo,
Polityka rodzinna wspiera emerytury.

- Celem tej kampanii jest jasny przekaz, że decyzja o przejściu na emeryturę jest decyzją indywidualną. Przejście na emeryturę nie jest obowiązkiem, ale naszym wyborem - powiedziała minister Elżbieta Rafalska.

Podczas spotkań przedstawiciele ministerstwa będą m.in. przekonywać, że obecny algorytm obliczania świadczenia emerytalnego premiuje dłuższe pozostawanie w zatrudnieniu. Efektem opóźnienia przejścia na emeryturę o rok jest o ok. 8 proc. wyższe świadczenie. Minister oraz wiceministrowie mają też przypominać, że pomimo obniżenia wieku emerytalnego od 1 października nadal będzie obowiązywać 4-letni okres ochronny dla wszystkich pracowników.

Kampanię realizują wspólnie MRPiPS, Kancelaria Prezydenta, NSZZ "Solidarność", z udziałem ZUS.

Obejrzyj wideo:

60 sekund biznesu: Wysokość wynagrodzenia już nie jest tak ważna dla pracownika jak...