Coraz bliższy jest termin, w którym obowiązek składania corocznego zeznania podatkowego – PIT, stanie się historią. Docelowo ostatecznego bilansu podatkowego w zakresie naszych dochodów osobistych ma dokonywać fiskus, nam zaś ma być pisana jedynie rola zweryfikowania poprawności rozliczenia.

Nadal jednak nie wiadomo, kiedy tak się stanie, choć postęp na drodze prowadzącej do tego celu niewątpliwie jest.

Już od kilku lat można rozliczać roczny PIT przez internet, z czego korzysta coraz więcej podatników, a ich liczba mierzona już jest milionami. Absolutną nowością zaś jest możliwość skorzystania z rozliczenia rocznego PIT przez fiskusa. Nie dotyczy ona wszystkich, ale tylko osób, które uzyskały dochody za wyjątkiem płatnika, ale jest ich – jak podaje Ministerstwo Finansów – ok. 13 milionów, co stanowi większość zobowiązanych do składania rocznego zeznania podatkowego PIT.

Osobom, które nie składały jeszcze żadnego PIT przez internet najłatwiej będzie wykorzystać do tego bankowość elektroniczną

Nie ma przy tym znaczenia, czy podatnik rozlicza się sam, wspólnie z małżonkiem, czy też jako osoba samotnie wychowująca dzieci. W każdym z tych przypadków możliwe jest zlecenie wyliczenia podatku przez fiskusa. Istotne jest także to, że choć nowe prawo weszło w życie dopiero 15 marca br., z możliwości tej można skorzystać już teraz, także w odniesieniu do dochodów uzyskanych w 2016 r.

Czytaj też:
Inflacja wróciła i atakuje mocniej niż się spodziewaliśmy. Sprawdź co drożeje najbardziej i co można z tym zrobić

Praktycznie więc każdy kto uzyskuje dochody wyłącznie od płatników, a jeszcze do tej pory nie złożył swojego PIT za 2016 r., może zlecić to rozliczenie urzędowi podatkowemu. Jest na to czas do 18 kwietnia. Do tego terminu bowiem trzeba złożyć drogą elektroniczną specjalne oświadczenie PIT-WZ. Jest to wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego przez urząd skarbowy. Za jego pomocą przekazuje się do urzędu skarbowego informacje o korzystaniu z odliczeń od podatku lub dochodu, np. z tytułu przysługującej ulgi na dzieci, wydatków, które poniosło się na cele rehabilitacyjne, podwyższonych kosztów uzyskania przychodów czy przekazania 1 proc. podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego.
Warto pamiętać, że wybór takiego sposobu wywiązania się z obowiązków w zakresie rocznego rozliczenia to zarówno oszczędność czasu, jak i zminimalizowanie ryzyka popełnienia błędów w zeznaniu rocznym, które wynikają choćby z przepisywania danych z informacji od płatników (PIT-11) czy błędów rachunkowych.

Jak złożyć PIT-WZ 

Wniosek o sporządzenie zeznania można złożyć wyłącznie elektronicznie, ale na trzy sposoby. Przy wyborze konkretnego rozwiązania trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, że wniosek taki trzeba podpisać (autoryzować) drogą elektroniczną. Na szczęście, nie oznacza to konieczności posiadania własnego podpisu elektronicznego, bo można to zrobić w sposób uproszczony.
Dlatego podatnicy, którzy mają już za sobą składanie rocznego PIT przez internet, najłatwiej załatwią PIT-WZ  przez kanał, z którego już korzystali, czyli za pośrednictwem Portalu Podatkowego. Mogą go wówczas podpisać posiadanym już tzw. profilem zaufanym. Ale także osoby, które nie składały jeszcze PIT-ów przez internet mogą skorzystać z tej drogi, zakładając taki profil. Warto przy okazji pamiętać, iż założenie profilu zaufanego w swoich systemach transakcyjnych oferują banki: PKO Bank Polski (wraz z Inteligo), Bank Millennium i ING.

Czytaj też:
Generalnie praca czeka - w wielu branżach i regionach. jednak są branże gdzie szykują się zwolnienia. Sprawdź, które

Drugim sposobem, powstałym specjalnie dla zlecenia rozliczenia podatku fiskusowi jest skorzystanie z pośrednictwa bankowości elektronicznej. Aktualnie o sporządzenie PIT-WZ przez urząd skarbowy można wnioskować za pośrednictwem banków PKO Bank Polski (wraz z Inteligo), BGŻ BNP Paribas (wraz z BGŻOptima) i Raiffeisen POLBANK. Wystarczy zalogować się do swojego konta za pomocą standardowego uwierzytelnienia (czyli np. loginu i hasła), które te banki na co dzień stosują do weryfikacji posiadaczy rachunków.

Można też wykorzystać system e-Deklaracje, ale wówczas wniosek trzeba będzie autoryzować albo podpisem elektronicznym, albo przez podatnie kwoty przychodu za 2016 r.