Gdy potrzebny jest remont, psuje się sprzęt RTV i AGD albo posłuszeństwa odmawia samochód – w takich sytuacjach Polakom najczęściej brakuje gotówki i przydałaby się pożyczka z banku.

Jak pokazują wyniki sondażu Deustche Bank PBC, pieniędzy brakuje nam też przed, jak i po urlopie, kiedy zbliżają się święta i początek roku szkolnego.

Jak wynika z najnowszego badania Deutsche Bank PBC przeprowadzonego przez Instytut Homo Homini ponad połowie Polaków - 54 procent - zdarza się, że w określonych sytuacjach brak im pieniędzy i przydałaby się pożyczka z banku. 

Po dodatkowe finansowanie najczęściej bylibyśmy skłonni sięgnąć, kiedy myślimy o remoncie mieszkania.

Około 16 procent badanych wskazało na remont jako potencjalny cel na spożytkowanie pieniędzy pozyskanych z banku. Bardziej niespodziewane wydatki, spowodowane awarią sprzętu AGD i RTV mogłyby być przyczyną sięgnięcia po kredyt konsumpcyjny dla niemal 8 procent respondentów. O wsparciu domowego budżetu ze środków zewnętrznych myślą częściej kobiety. Nad pożyczką przeznaczoną na remont zastanawia się aż 22 procent z nich, wobec 15 procent mężczyzn, podobnie jak  na naprawę domowego sprzętu (odpowiednio 12 i 7 procent.

Wskazania respondentów dowodzą również, że bardzo istotnym obciążeniem dla domowego budżetu są wydatki związane z samochodem. I tak 6,6 procent badanych wskazało, że przydałaby im się dodatkowa gotówka wtedy, gdy samochód się zepsuje i niezbędna jest jego naprawa. Jeśli dodamy 1,4 procent ankietowanych, którzy rozważają zaciągnięcie kredytu na zakup auta i 1,2 procent tych, którzy pieniądze z banku chcieliby przeznaczyć na jego ubezpieczenie, okazuje się, że wydatki związane z samochodem to druga najczęściej wskazywana przyczyna ewentualnego zaciągnięcia bankowej pożyczki.

Kolejną pozycję w sondażu zajmują wakacyjne wyjazdy. Aż 6 procent Polaków już na etapie planowania urlopu myśli o sfinansowaniu jej z kredytu, a 5,5 procent odczuwa taką potrzebę tuż po powrocie. Wyniki badania pokazują wyraźnie, że koniec wakacji to trudny czas dla wielu osób nie tylko z powodu nadmiernych wydatków spowodowanych letnimi wojażami. Niemal 3 procent ankietowanych byłoby skłonnych pomyśleć o kredycie w związku z rozpoczynającym się rokiem szkolnym.

- Z najnowszego raportu OECD wynika, że Polacy, w porównaniu z mieszkańcami innych krajów europejskich, nadal mało oszczędzają – mówi Marta Ośko, ekspert porównywarki finansowej Comperia.pl. - Z kolei badanie „Diagnoza społeczna 2011” pokazuje, że zgromadzone oszczędności Polaków z reguły nie przekraczają wartości trzech miesięcznych dochodów, a jedynie 3 procent polskich gospodarstw domowych zaoszczędziło kwoty przekraczające wartość rocznych dochodów – zaznacza. - W praktyce oznacza to, że w domowych budżetach brakuje pieniędzy na większe wydatki, takie jak remonty, kupno nowego sprzętu RTV czy samochodu. Potrzeby te najczęściej finansowane są z kredytów konsumpcyjnych – dodaje.

Badanie przeprowadził na zlecenie Deutsche Bank PBC Instytut Homo Homini, 13 sierpnia 2012 r., na losowej, liczebnie reprezentatywna dla ogółu mieszkańców Polski próbie 1100 osób.