Na posiedzeniu Rady Ministrów zostaną przedstawione rekomendacje dotyczące  walki ze smogiem. Zostały one opracowane przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów. W walce z zanieczyszczonym powietrzem ma pomóc m.in. rządowy program „Czyste Powietrze” Nowe przepisy, nad którymi pracują Ministerstwo Energii i Ministerstwo Rozwoju mają wejść od przyszłego roku.


- Mamy kilkanaście bardzo ciekawych propozycji, w tym przyspieszenie rekomendacji oraz podpisana rozporządzenia w zakresie jakości kotłów, które mają poprawić jakość powietrza, ale również rozporządzenie dotyczące paliw oraz niemobilności. Na Komitecie Ekonomicznym Rady Ministrów potwierdziliśmy i wypracowaliśmy kilkanaście nowych działań z obszaru podniesienia jakości powietrza. Ustaliliśmy również, jeśli Rada Ministrów to przyjmie, że będziemy mieć specjalny program „Czyste powietrze”- to jest temat, którym rząd zajmie się na zasadach priorytetowych- tłumaczył Wicepremier, minister rozwoju i finansów- Mateusz Morawiecki.

Rekomendacje zakładają m.in. wyeliminowanie starych pieców na bardziej ekologiczne (nie przewiduje się kar dla osób korzystających ze starych pieców), korzystanie z paliw wyższej jakości, instalowanie czujników w specjalnych miejscach, upowszechnienie badań jakości powietrza, działania dotyczące spalanych materiałów, termoizolację budynków


- Mamy również wiele dodatkowych pomysłów, które mają poprawić jakość powietrza. Myślę, że będzie to zdecydowanie jakościowa różnica w stosunku do tego, co wcześniej było robione, czyli: instalowanie czujników, upowszechnianie badań jakości powietrza czy weryfikacji jakości powietrza. Wszystko co się wiąże z materiałami spalanymi, zachętę ze strony Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, dopłaty do wymiany kotłów na kotły ekologiczne. Przykładamy ogromną wagę do produkcji energooszczędnych materiałów, w tym całe budownictwo mieszkaniowe, domy pasywne, czy w ramach programu „Mieszkania Plus” oraz cały program termoizolacji. To wszystko zdecydowanie poprawi jakość powietrza i to będą też punkty, które zaproponujemy Radzie Ministrów- dodaje Morawiecki.