Smog, stres, nerwowa atmosfera w domu, pracy lub w szkole. Bóle głowy typu napięciowego stały się naszą codziennością, a coraz mniej pomaga Goździkowa czy kolejny cudowny środek zawzięcie reklamowany w mediach. Tymczasem badania dowodzą, że leczenie akupunkturą, składające się z co najmniej sześciu sesji terapeutycznych, może być cennym rozwiązaniem dla osób często zmagających się z takim bólem głowy.

Bóle głowy typu napięciowego to jedne z najpowszechniej występujących rodzajów bólów głowy. Jego łagodne formy zwykle poddają się leczeniu tradycyjnymi środkami przeciwbólowymi. Coraz częściej jednak nasilają się i znacznie pogarszają jakość życia pacjentów.

Wbrew powszechnej opinii czy nawet reklamom, to nie tabletki przeciwbólowe są najlepszym środkiem w walce z tym rodzajem bólu. Dostępne badania dowodzą, że leczenie akupunkturą składające się z co najmniej sześciu sesji terapeutycznych, może być cennym rozwiązaniem dla osób często zmagających się z bólem głowy typu napięciowego.

Akupunktura skutecznym lekiem w walce z napięciowym bólem głowy - to wynik przeglądu piśmiennictwa The Cochrane Library, jednej z najbardziej opiniotwórczych organizacji na świecie, zajmujących się oceną skuteczności procedur medycznych i wskazywaniem standardów leczenia.

Dokonany przez The Cochrane Library przegląd badań miał ocenić, czy akupunktura zapobiega bólom głowy typu napięciowego. Autorzy przeglądu przeanalizowali 12 badań przeprowadzonych do 2016 r. z udziałem 2349 dorosłych na całym świecie.

W dwóch spośród nich, akupunktura dodana do standardowego leczenia, spowodowała spadek o połowę liczby dni "z bólem" w miesiącu u 48 na 100 uczestników. Leczenie standardowe osiągnęło podobny efekt u 17 osób na 100.

Badanie, które obaliło mity

W badaniach biorących pod uwagę placebo akupunktury (igły wkłuwane w niewłaściwe punkty na ciele lub nie wnikające w głębiej pod skórę), liczba dni z bólem zmniejszyła się o połowę u 52 osób ze 100 otrzymujących prawdziwą akupunkturę, w porównaniu do 43 osób na 100 otrzymujących jej placebo. Wynik został zdominowany przez jedno, dobrej jakości badanie, przeprowadzone na dużej grupie pacjentów (400 osób), które wykazało, że efekt prawdziwej akupunktury utrzymywał się nawet po 6 miesiącach.
W czterech badaniach akupunktura była także porównywana z innymi alternatywnymi metodami leczenia, takimi jak fizykoterapia, masaż lub relaksacja, ale porównanie to nie dostarczyło istotnych informacji.

Czytaj też:
Chcesz zadbać o zdrowie, odzyskać urodę oraz przedłużyć młodość? Sprawdź dlaczego purpurowa dieta jest hitem żywieniowym 2017 roku

Podsumowując, w przypadku leczenia akupunkturą bólu głowy typu napięciowego obserwowano zmniejszenie nasilenia bólu oraz zmniejszenie liczby dni z bólem głowy. Autorzy raportu zasugerowali więc, że "akupunktura może być cennym narzędziem w niefarmakologicznym leczeniu pacjentów z częstymi epizodami lub chronicznymi bólami głowy typu napięciowego”.

- Moje doświadczenie potwierdza, że akupunktura doskonale sprawdza się w zapobieganiu i leczeniu napięciowych bólów głowy, ponieważ ten rodzaj bólu związany jest z napięciem psychicznym, stresem - mówi dr Łukasz Kmieciak, specjalista neurolog. - U wielu osób tego rodzaju bóle głowy występują raz lub dwa razy w miesiącu. Często przechodzą jednak w ból przewlekły, codzienny, powodując duży dyskomfort i utrudniając codzienne życie. Leki albo nie pomagają albo konieczne są ich duże dawki.

- To z kolei wiąże się z objawami ubocznymi i ryzykiem wystąpienia „bólów głowy z nadużywania leków”. Tymczasem po leczeniu akupunkturą głowa boli rzadziej, a ból nie jest tak silny i dokuczliwy. Ponadto pacjenci potwierdzają większą odporność na stres – odczuwają większy spokój, lub w ogóle nie odczuwają napięcia związanego ze znalezieniem się w sytuacji stresogennej dodaje doktor Kmieciak.

Czytaj też:
Każdy z nas spłaca lub wkrótce spłacał będzie pożyczkę albo kredyt. Już zaczyna być drożej i co dalej?