Dziewięciodniowy wypad do Pekinu za 2800 zł, 6 dni w Emiratach za nieco ponad 2400 zł, Kuba all inclusive za 4400 zł – to właśnie takie oferty biur podróży powodują, że tej jesieni niemal co czwarty ich klient rezerwuje egzotyczne wyprawy.

Statystyki rezerwacyjne Travelplanet.pl po raz kolejny pokazują rosnącą popularność egzotycznych kierunków. O 40 proc. więcej turystów chce w sezonie 2016/17 wybrać się na taką wyprawę. To znacznie powyżej przeciętnego wzrostu rezerwacji w tym czasie, wynoszącego 33 proc.

Do końca września wyprawy na drugi koniec świata (od października 2016 do 15 kwietnia 2017) rezerwował niemal co czwarty (23 proc.) klient biur podróży. Dla porównania, do końca września 2015 egzotyczne wakacje na podobny sezon kupił co piąty turysta (21 proc.). Średni koszt rezerwacji na osobę spadł przy tym z 6800 zł do 6300 zł.

Trwały trend

Udział wyjazdów egzotycznych wyraźnie wzrasta od kilku lat, zwłaszcza w okresie od jesieni do wiosny. Z danych statystycznych Travelplanet.pl wynika, że w sezonie 2014/15 udział zrealizowanych wyjazdów w ogólnym ruchu turystycznym z biurami podróży wynosił 6 proc. W następnym sezonie, 2015/16, wzrósł do 11 proc. wszystkich wyjazdów z biurami podróży w tym czasie.


- Jest duża szansa by w kwietniu 2017 roku udział egzotyki przekroczył ten rekordowy wynik prognozuje –Radosław Damasiewicz, Travelplanet.pl.

Touroperatorzy wprowadzają do swych ofert egzotyczne wyjazdy w cenach porównywalnych do popularnych wśród polskich turystów letnich wakacji w basenie Morza Śródziemnego. W efekcie skokowy wzrost popularności egzotyki, z jakim mieliśmy do czynienia już ubiegłej jesieni, okazuje się trwałym trendem.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
POLACY CORAZ CZĘŚCIEJ UBEZPIECZAJĄ SIĘ PRZED WYJAZDEM ZAGRANICZNYM

Gdzie najchętniej, gdzie najtaniej

Np. w grudniu można polecieć na 9 dni do Pekinu z wyżywieniem i programem zwiedzania miasta za ok. 2700 zł. Emiraty Arabskie kuszą ofertą przelotu i pobytu ze śniadaniami za ok. 2400 zł. Już za 3100 zł można polecieć na wycieczkę do Tajlandii (ze śniadaniami). A 10 dni wypoczynku all inclusive na Kubie to obecnie koszt ok. 4400 zł. Za podobne pieniądze spędzimy tydzień na Zanzibarze.

A na jakie egzotyczne wyprawy wybraliby się najchętniej Polacy? W przeprowadzonych latem badaniach wspólnie przez Agencję Badania Rynku i Opinii SW Research i Travelplanet.pl wynika, że gdyby mieli oni do dyspozycji dowolną kwotę pieniędzy na wypoczynek, na dwutygodniowy egzotyczny wyjazd wybrałoby się 25,8 proc. respondentów. Najchętniej – do Chin i Tajlandii (po 11,3 proc. badanych), na egzotycznych wyspach, jak Bali czy Hawajach urlop spędziłoby po 6 proc. badanych. 4 proc. wskazało na USA, 2,4 proc. – na Japonię

Najbardziej pożądane przez respondentów badania kierunki pokrywają się z realnymi wyborami, dokonywanymi w biurach podróży. Chiny do końca września zarezerwowało 13 proc. kupujących egzotykę, Tajlandię – 9 proc. Duża obniżka cen ofert – tydzień z wyżywieniem na Zanzibarze to koszt 4400 zł - spowodowała również, że do pierwszej piątki najpopularniejszych kierunków dołączyła w tym sezonie Tanzania.

Egzotyka wciąż tanieje

Taniejące wyjazdy egzotyczne na kilku najpopularniejszych kierunkach przekładają się średnie koszty, jakie realnie ponoszą turyści, decydujący się na egzotyczne wyprawy z biurami podróży. W sezonie 2014/15 za taką wycieczkę trzeba było zapłacić ponad 7100 zł podczas gdy średni wyjazd w tym czasie kosztował ok. 2300 zł, a więc trzy razy mniej. W sezonie 2015/16 koszt egzotycznego wyjazdu spadł do nieco ponad 5900 zł za osobę, podczas gdy przeciętny wyjazd w tym czasie wzrósł do 2450 zł.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
ZACIĄGAMY POŻYCZKI, ŻEBY JECHAĆ NA WAKACJE