Dynamicznie rosnący kurs akcji giełdowej spółki Eurocash został zahamowany przez informację, iż mogła ona paść ofiarą wyłudzających podatek od towarów i usług. W grę wchodzi konieczność zwrotu fiskusowi ponad 121 mln zł.

Po otwarciu piątkowej - 25 sierpnia sesji notowań ciągłych na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych akcje Eurocash były tańsze aż o 5,5 proc. niż na zamknięciu notowań w czwartek (cena transakcyjna spadła z 36,00 zł na 34,02 zł).

Wyłudzenia VAT w Eurocash

To efekt działania oszustów wyłudzających VAT. Jak poinformowała spółka, po kontroli rozliczeń VAT z ostatnich czterech lat okazało się, iż Eurocash mógł paść ofiarą podmiotów wyłudzających VAT w transakcjach dotyczących wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Kontrolę rozliczeń rozpoczęto 12 maja br. gdy pojawiły się sygnały, iż w rozliczeniach podatku od towarów i usług mogło dojść do wyłudzeń.

Eurocash w prokuraturze i urzędzie skarbowym

Władze spółki złożyły w tej sprawie doniesienie do prokuratury w Poznaniu i do tamtejszego urzędu skarbowego wpłaciły prawie 96 mln zł na pokrycie ewentualnej korekty w podatku VAT.

Eurocash spółka notowana na GPW

Grupa Eurocash jest na rynku polskim liderem w hurtowej dystrybucji produktów FMCG, czyli  szybko zbywalnych produktów spożywczych, chemii gospodarczej, alkoholi i wyrobów tytoniowych.
Jej historia datuje się od 1 kwietnia 1995 r. gdy portugalska firma handlowa Jeronimo Martins (obecnie znana jako właściciel Biedronki) wchodząc na polski rynek nabyła od firmy Elektromis sieć hurtowni cash&carry. Pod nazwą Eurocash restrukturyzowano, unowocześniano i zwiększano liczbę hurtowni. Osiem lat później, 01 kwietnia 2003roku Luis Amaral z grupą współpracowników dokonał wykupu menadżerskiego Eurocash od Jeronimo Martins. Eurocash S.A. zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w lutym 2005 roku.

Może zaciekawią Cię te artykuły? Kliknij

Wznów wzrośnie płaca minimalna od 2018 r. oraz minimalna stawka za godzinę. Sprawdź czy na tym skorzystasz

Ceny masła biją rekordy, wkrótce kostka po 10 złotych. Co teraz będzie drożało - i to jeszcze szybciej?

Wzrosną renty i emerytury w 2018 roku, choć waloryzacja nie będzie imponująca. Czy seniorzy dostaną też 500 plus? Na jakich warunkach i kiedy

Będzie jednak niższy ZUS dla firm? Ministerstwo pracy ma nowy projekt