Wiele młodych osób, szczególnie tych, które dopiero zaczynają swoją karierę zawodową, ma duży dylemat związany z tym, jaka forma zatrudnienia będzie dla nich najbardziej korzystna.

- Preferujemy stabilne zatrudnienie. To takie zatrudnienie w którym odprowadza się składki na ubezpieczenie społeczne, ponieważ przy systemie kapitałowym, ile sobie uzbieramy- taką będziemy mieli emeryturę. Preferowanie i mówienie o tym, że nie tylko sama dłuższa praca przyniesie nam satysfakcję w postaci wyższej emerytury, ale odprowadzanie składek na ubezpieczenie społeczne, gwarantuje nam w przyszłości wyższą emeryturę i oczywiście wyższe płacę- szczególnie młode osoby muszą zwracać na to uwagę- które w tej chwili rosną szybciej, z czego jako związkowiec bardzo się cieszę- tłumaczy w rozmowie z AIP Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność.

Umowa o pracę to najbardziej popularna, a także uważana za najbardziej stabilną forma zatrudnienia. Jest regulowana przez Kodeks pracy, dzięki czemu gwarantuje pracownikowi szereg uprawnień socjalnych, minimalizuje jego odpowiedzialność za ewentualne nieumyślnie wyrządzone szkody, a także przerzuca całą odpowiedzialność przedsięwzięcia gospodarczego na pracodawcę.

Jej najistotniejszym aspektem jest zobowiązanie ze strony pracownika i pracodawcy do pokrywania kosztów pełnych składek ZUS, a także rozliczenia podatku od dochodów.