W Stalowej Woli ruszyła budowa fabryki Swedwoodu, gdzie produkowane będą płyty sosnowe do montażu mebli IKEA.

Nawet w sobotę przy siarczystym mrozie prowadzone są prace przy budowie hal dla Swedwoodu, na działkach kupionych od Stalowej Woli za 7 mln zł. Tam, gdzie na piaszczystym terenie jeszcze w połowie ubiegłego roku rósł sosnowy las, stoją pierwsze hale i montowane są maszyny tartaczne.

Czas nagli, bo na początku tego roku ruszy produkcja płyt sosnowych do mebli dla sklepów sieci IKEA. Pracy będzie tu dla 300 ludzi.

Już ogłoszono nabór pracowników. Zanim jednak ruszyła inwestycja, miasto musiało zachęcić firmę do ulokowania zakładu właśnie tu. Trzeba było wybudować drogę do działek o długości 150 metrów za 1,5 mln zł. Miasto będzie także musiało wybudować bocznicę kolejową, co ma kosztować 12 mln zł. Opozycyjni radni krzywią się na to, twierdząc, że to nadziani forsą inwestorzy sami powinni wybudować sobie drogi.

Pieniądze wrócą
Ale pieniądze już się zwracają. Swedwood kupił od miasta działkę o powierzchni 27 hektarów. Cena jaką ustalono to 6,9 mln zl, a więc 268 tys. 796 zł za hektar. Przypomnijmy, że we Wschowie na Podlasiu w 2009 roku oferowano Swedwoodowi 61,5 h za 5 mln 246 tys. zł, a więc 85 tys. 300 zł za hektar. Swedwood wybrał jednak Stalową Wolę.

Przedstawiciele Swedwood Poland odmawiają informacji na temat inwestycji, zapewniając, że wszystko powiedzą podczas jej otwarcia. Udało nam się dowiedzieć, że wartość inwestycji to blisko 33 mln zł. Na początku zatrudnienie znajdzie co najmniej 80 pracowników, a docelowo nawet 300. Dzięki tej inwestycji budżet miasta zyska około 3 mln zł rocznie z podatków.

Płyty sosnowe
W fabryce produkowane będą płyty sosnowe, potrzebne do sklejania mebli. Prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak zaznaczył, że IKEA zainteresowana jest też kolejną działką, graniczącą z tą, na której powstać ma fabryka płyt. Miałby tam powstać zakład produkujący całe meble. Pracę znalazłoby kolejne 400 osób.

Grupa Swedwood w 12 krajach produkuje i sprzedaje meble z drewna i materiałów drewnopochodnych głównie dla sieci sklepów IKEA. Posiada 50 zakładów produkcyjnych i biur. W Polsce koncern funkcjonuje od 20 lat. Zatrudnia w naszym kraju prawie 3 tys. osób, ma ponad 10 zakładów.
 

W koncernie IKEA
Firma Swedwood należy do koncernu IKEA, Rocznie produkuje ponad 100 mln sztuk mebli. W Polsce siedziba firmy jest w Goleniowie w woj. zachodniopomorskim. Spółka otrzymała w ubiegłym roku od Agencji Rozwoju Przemysłu zezwolenie na prowadzenie działalności na terenie stalowowolskiej podstrefy Specjalnej Strefy Ekonomicznej Euro-Park Wisłosan. W październiku przedstawiciel Swedwood odebrał pozwolenie na uroczystej gali.