Ukraińcy nielegalnie pracowali na terenie Polski. Czterech obywateli tego kraju straż graniczna zatrzymała na Dolnym Śląsku oraz w województwie lubuskim. Funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej przeprowadzili akcję w ostatni piątek. Cudzoziemcy wykonywali pracę w Kargowej (powiat zielonogórski) oraz w Legnicy.

Zatrzymani w Legnicy dwaj obywatele Ukrainy byli zatrudnieni przy budowie obiektu handlowego, nie posiadali jednak stosownego zezwolenia. Kolejni dwaj Ukraińcy, których w Kargowej zatrzymali funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Zielonej Górze – Babimoście, pracowali przy konserwacji terenów zielonych bez właściwej umowy o pracę i bez zezwolenia. 

Postępowania administracyjne, które były prowadzone wobec wszystkich zatrzymanych cudzoziemców, zakończyły się wydaniem decyzji zobowiązujących obywateli Ukrainy do powrotu do własnego kraju. Z Polski muszą wyjechać w terminie 15 dni lub 25 dni.

Podczas minionego weekendu funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału SG zatrzymali również 15 obywateli Ukrainy, którzy w Polsce przebywali nielegalnie lub przekroczyli granicę wbrew przepisom, część z nich posiadane przez siebie wizy wykorzystywała niezgodnie z przeznaczeniem. Cudzoziemcy, na podstawie otrzymanych decyzji administracyjnych, muszą opuścić Polskę. Zatrzymanie cudzoziemców były realizowane przez funkcjonariuszy z placówek w Kłodzku (4), Wrocławiu – Strachowicach (2), Legnicy (2), Jeleniej Górze (2), Tuplicach (2) oraz Świecku, Poznaniu – Ławicy i Wspólnej Niemiecko – Polskiej z siedzibą w Ludwigsdorfie.

źródło: Nadodrzański Oddział Straży Granicznej