By szkolenie pracowników było udane, warto wziąć pod uwagę, gdzie i w jakich warunkach powinno się odbyć. Na pytania odpowiada MICHAŁ BARCZAK, członek zarządu Hotelu Król Kazimierz w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Czy organizowanie szkoleń ma jeszcze sens?

- Jak najbardziej, bo pierwszy i najważniejszy cel każdego szkolenia to podniesienie kompetencji pracownika. Ale szkolenie gruntownie przemyślane i dobrze wybrane może dodatkowo zapewnić osiągnięcie drugiego celu - być bonusem do wynagrodzenia czy nagrodą za dobrze wykonywaną pracę. Jednak, aby osiągnąć efekt 2 w 1, oprócz merytoryki, trzeba wziąć pod uwagę, gdzie i w jakich warunkach odbywa się szkolenie.

Wielu pracowników traktuje szkolenia jako nieprzyjemny obowiązek. Dlaczego?

- Częstym powodem negatywnego nastawienia jest niski poziom merytoryczny zajęć, niedostosowany do wiedzy uczestników lub nudna forma przekazywania wiedzy. Niestety, w wielu przypadkach, nawet jeśli zakres szkolenia jest interesujący, a warsztaty angażujące
i konstruktywne, pracownicy nadal mogą czuć się zniechęceni. Bardzo często obawiają się spędzania długiego czasu w nieciekawym otoczeniu, gdzie nie mogą liczyć na nic więcej.

Jak można to zmienić?

- Negatywne nastawienie pracowników można zmienić organizując im szkolenie z dala od codzienności i dając możliwość ucieczki od pracowniczej rutyny. Wyboru miejsca nie należy bagatelizować. Wręcz przeciwnie, warto zadbać, aby uczestnicy mogli skorzystać z jak największej liczby zajęć pozamerytorycznych w miejscu, gdzie odbywa się szkolenie.

W waszym hotelu często odbywają się szkolenia. Jak przebiegają?

- Zazwyczaj pobyty grup szkoleniowych trwają dwa – trzy dni, choć zdarzają się też dłuższe. W tym czasie pracownicy bardzo chętnie korzystają z zaproponowanych przez nas aktywności, na przykład wycieczek po Kazimierzu Dolnym, fitnessu, zajęć na basenie czy hotelowego SPA. Wyraźnie widać, że traktują te atrakcje do wyjazdu z wielkim entuzjazmem. W atmosferze odpoczynku i przyjaznym otoczeniu przyswajanie wiedzy może być efektywniejsze.

Zatem o czym trzeba pamiętać wybierając miejsce szkolenia?

- Przy wyborze miejsca szkolenia, warto wziąć pod uwagę walory turystyczne oraz zaplecze rekreacyjne obiektu. Oczywiście ważne są również względy praktyczne, jak na przykład łatwość dojazdu. Jednak oferta miejsc, w których można zarówno zorganizować profesjonalne szkolenie, jak i dodatkowo odpocząć, jest w Polsce szeroka. W większości hoteli oferowana jest cała paleta zajęć dodatkowych.

A wasz hotel co oferuje?

- W Hotelu Król Kazimierz możemy odpoczywać na kręgielni, w klubie czy tarasach widokowych. A dla tych, którzy chcą pozwiedzać, oferujemy wypożyczalnie rowerów, nordic walking, spływy kajakowe, jazdę konną, rejsy po Wiśle czy po prostu zwiedzanie przepięknego Kazimierza z przewodnikiem.

Jak często organizowana są tego rodzaju szkolenia?

- Podejście do szkolenia jako nagrody lub bonusu motywacyjnego zyskuje na popularności. Zwłaszcza w dobie kryzysu, kiedy firmy dążą do osiągnięcia maksymalnego efektu przy minimalnych wydatkach. Wydawałoby się, że koszty szkoleń w miłych, ciekawych miejscach i wzbogaconych o elementy rozrywkowe mogą być wyższe niż organizacja szkolenia w centrum miasta. Są jednak na ogół dużo niższe niż suma obciążeń pracodawcy z tytułu szkoleń i wydatków na odrębny program premiowy czy bonusowy.