Jedenaście nowoczesnych, pięcioczęściowych pociągów wzmocni ofertę przewozową Kolei Dolnośląskich. Całe zamówienie na nowe, przedłużone składy zostanie zrealizowane w 2018 roku

Pierwsze pojazdy już w przyszłym roku wyruszą z pasażerami na dolnośląskie trasy. Marszałek Cezary Przybylski i Jerzy Michalak, członek zarządu województwa przedstawili plany zakupu nowego taboru podczas konferencji prasowej na wrocławskim Dworcu Głównym. Dolnośląski samorząd przeznaczy na zakup pociągów ponad 250 milionów złotych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

Pociągi pełne udogodnień
Nowoczesny tabor będzie z pewnością odpowiadał potrzebom podróżujących po Dolnym Śląsku pasażerów. Przede wszystkim będą to pojazdy długie, pięcioczłonowe, mieszczące ponad pół tysiąca podróżnych, w tym posiadające od 220 do 260 miejsc siedzących.

Każdy z nowo zakupionych pociągów będzie osiągał prędkość min. 160 km/h, maksymalnie wykorzystując zmodernizowane odcinki kolejowe. Pojazdy będą klimatyzowane i niskopodłogowe, ułatwiające korzystanie z nich osobom niepełnosprawnym. Nowe pojazdy będą wyposażone w wygodne fotele z dostępem do gniazd zasilania oraz pokładowe Wi-Fi.

Dla bezpieczeństwa podróżnych tabor zostanie wyposażony w monitoring oraz w nowoczesne systemy informacji pasażerskiej, w tym systemy informujące o możliwych przesiadkach zarówno do innych pociągów regionalnych i międzywojewódzkich, jak również o np. możliwości dojazdu z dworca w określone miejsce z wykorzystaniem komunikacji miejskiej.

– Dostawa pierwszych, nowych pociągów nastąpi pod koniec 2017 roku, natomiast przetarg rozpisany zostanie jeszcze w tym roku. Na zakup pociągów przeznaczymy ponad 250 mln zł z czego 80 procent wartości będzie stanowiło dofinansowanie ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Dolnośląskiego na lata 2014-2020 – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Na trasach w całym regionie
Pojazdy zostaną skierowane do obsługi linii: Wrocław – Międzylesie (Lichkov), Wrocław – Węgliniec, Wrocław – Legnica – Lubin – Głogów, Wrocław – Rawicz, Wrocław – Jelcz Laskowice oraz innych zelektryfikowanych linii kolejowych na obszarze Dolnego Śląsk.

Nowe pociągi będą obsługiwały połączenia kolejowe w barwach Kolei Dolnośląskich – regionalnego przewoźnika realizującego przewozy kolejowe na zlecenie Samorządu Województwa. Obecnie Koleje Dolnośląskie dysponują kilkudziesięcioma nowymi i zmodernizowanymi pociągami obsługującymi ruch pasażerski na terenie Dolnego Śląska. Całe zamówienie na nowe, przedłużone składy zostanie zrealizowane w 2018 roku.

Dolnoślązacy wybierają kolej!
Koleje Dolnośląskie są najdynamiczniej rozwijającym się przewoźnikiem regionalnym w Polsce. W województwie dolnośląskim eksploatowanych jest ponad 1,7 tys. kilometrów linii kolejowych, w tym na blisko 1,3 tys. kilometrów odbywa się ruch pasażerski. To czyni Dolny Śląsk jednym z regionów o najgęstszej sieci kolejowej w kraju. W ubiegłym roku Koleje Dolnośląskie przewiozły ponad 5 milionów podróżnych. Przewoźnik, oferując rozbudowaną sieć połączeń regionalnych umożliwia komunikację bezpieczną, szybką, omijającą zatłoczone w godzinach szczytu drogi i ulice miast.

– Nowoczesna, punktualna kolej, którą oferujemy jest alternatywą dla komunikacji samochodowej. Doświadczenie pokazuje, że nasze połączenia cieszą się ogromnym zainteresowaniem podróżnych, dlatego zamawiamy pociągi pięcioczłonowe, które przyjmą na pokład jeszcze więcej pasażerów – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa odpowiedzialny za kolej.