Podczas spotkania ogłoszony został kolejny krok na drodze do elektronicznej administracji przyjaznej użytkownikom. Obywatele, którzy korzystają z usług bankowości online od poniedziałku mogą aktywować Profil Zaufany przez stronę swojego banku. Jako pierwszy taką możliwość daje swoim klientom PKO BP.

Nasze działania mieszczą się w ważnej inicjatywie przejścia od papierowej do cyfrowej Polski - mówiła szefowa MC Anna Streżyńska podczas spotkania ws. możliwości potwierdzenia Profilu Zaufanego przez serwisy bankowe.

Jako pierwszy możliwość taką da swoim klientom bank PKO BP. Kolejne kilkanaście instytucji prywatnych podpisało już z Ministerstwem Cyfryzacji porozumienia o testach. Są to nie tylko banki, ale również firmy telekomunikacyjne. Można się więc spodziewać, że w ciągu kilku tygodni również one umożliwią swoim klientom zakładanie Profili Zaufanych.

- Mam przekonanie, że tworzymy zupełnie nowy etap w historii relacji między administracją publiczną a obywatelem, i jest to krok w bardzo dobrym kierunku - podkreślił Morawiecki.

Profil Zaufany jest narzędziem umożliwiającym obywatelom uwierzytelnianie się przy załatwianiu spraw urzędowych. To pewnego rodzaju bezpłatny podpis elektroniczny, którym można potwierdzić wnioski wysyłane do urzędów czy też korespondencję urzędową. Przy pomocy Profilu Zaufanego można m.in. złożyć elektronicznie wniosek o nowy dowód osobisty, zgłosić utratę starego, wyrejestrować samochód, założyć firmę, a po zalogowaniu się do systemu ZUS sprawdzić np. czy pracodawca regularnie odprowadza składki. Można go też użyć do podpisania dowolnego pisma wysyłanego do urzędu.


- Wszystkie nasze działania mieszczą się w wielkiej i ważnej dla państwa inicjatywie od papierowej do cyfrowej Polski, której głównym celem jest uwolnienie potencjału gospodarczego i naszego osobistego związanego z usunięciem nadmiernych procedur, nadmiernej ilości papieru - podkreślała Streżyńska.

Możliwość zakładania Profilu Zaufanego bez konieczności wychodzenia z domu to ogromny krok na drodze do upowszechniania elektronicznych usług, jakie oferuje administracja. Wystarczy porównać liczbę dotychczasowych użytkowników Profilu Zaufanego z użytkownikami bankowości elektronicznej. Tych pierwszych jest niewiele ponad 500 tysięcy, drugich – ok. 16 milionów.

Mała popularność Profilu Zaufanego wynikała przede wszystkim z faktu, że dotąd w celu jego potwierdzenia trzeba było iść do urzędu lub specjalnego punktu potwierdzającego. W poniedziałek ta niedogodność zniknie – PZ będzie można potwierdzić zdalnie, w serwisie transakcyjnym np. banku.


- Ci obywatele, którzy chcą skorzystać z usług online, które oferuje im administracja, w którymś momencie przy wypełnianiu takiego wniosku, muszą złożyć podpis. Normalnie kiedy jesteśmy w urzędzie, składamy ten podpis analogowo. Profil Zaufany jest narzędziem składania do cyfrowego podpisu - powiedział w rozmowie z AIP Karol Manys, rzecznik prasowy Ministerstwa Cyfryzacji. - Aktualnie jesteśmy w fazie testów Profilu Zaufanego. Wybrano wąską grupę klientów i pracowników PKO Banku Polskiego, którzy już mogą korzystać z tej funkcjonalności - dodał Adam Marciniak, dyrektor pionu rozwoju i utrzymania aplikacji IT PKO Banku Polskiego.