Dolnośląski samorząd od kilku lat konsekwentnie inwestuje w rozwiązania, które pomagają rozładować ruch samochodowy w stolicy regionu

Kolej staje się coraz ważniejszym elementem w układach komunikacyjnych. System kolei aglomeracyjnej działa sprawnie między innymi w Trójmieście czy Łodzi, a w świetle współczesnych problemów z zanieczyszczeniem powietrza i korkami jest pożądany w pozostałych dużych polskich miastach. Chodzi nie tylko o połączenia kolejowe wokół dużych aglomeracji, ale również o umiejętne wpięcie ich w istniejący układ komunikacyjny miasta.
Często niezbędne jest wybudowanie nowych przystanków kolejowych i odpowiedniej infrastruktury, czyli np. parkingów dla samochodów. Dlatego dla realizacji takiego przedsięwzięcia bardzo ważna jest współpraca na wielu płaszczyznach.

Swoje zadania mają tu samorządy województwa i gminy, PKP – czyli zarządca infrastruktury oraz przewoźnicy. Dolny Śląsk po kilku latach działań wreszcie może pochwalić się pierwszymi efektami.
W ubiegłym roku z usług kolei regionalnych skorzystało prawie 16 mln osób, z czego ponad 12,5 mln w aglomeracji wrocławskiej. Rozwój kolei aglomeracyjnej jest koniecznym warunkiem dalszej integracji wschodniej i centralnej części naszego województwa.– Widzę, że Dolnoślązacy już przekonują się do kolei. Pierwszym krokiem w tym kierunku i świetnym przykładem jest odcinek Wrocław-Legnica, na którym na zmodernizowanych torach kursują nowe pociągi. Składy na tej trasie jeżdżą pełne – mówi Jerzy Michalak, członek zarządu województwa. Kolej aglomeracyjna to dobra alternatywa dla jazdy samochodem. Obecnie połączenia kolejowe łączą z Wrocławiem ponad 20 dolnośląskich gmin. Dzięki temu do miasta dziennie wjeżdża o 20 tys. mniej samochodów.

Celem samorządu województwa jest systematyczne rozwijanie połączeń na już istniejących liniach oraz ich stopniowe uruchamianie na liniach obecnie niewykorzystanych. Samorząd prowadzi teraz rozmowy z PKP PLK na temat rozbudowy na terenie Wrocławia nowych przystanków kolejowych, które będą łatwo dostępne dla podróżnych.– Uważamy, że niezbędne jest powstanie nowych przystanków na wrocławskim Szczepinie, Ołbinie, osiedlu Sobieskiego, Karłowicach i Maślicach. Ponadto planujemy budowę nowych peronów wraz z parkingami przesiadkowymi Park & Ride w Iwinach i Mokronosie Górnym, a także remont stacji Wrocław Muchobór – przekonuje Cezary Przybylski, marszałek województwa. – Dzięki pieniądzom z Regionalnego Programu Operacyjnego w modernizację i rewitalizację linii kolejowych zainwestujemy 272 miliony złotych – doaje Cezary Przybylski.

Dolnośląska kolej aglomeracyjna w liczbach


  • 306 połączeń dziennie

  • 15 procent przewozów aglomeracyjnych

  • 40 tysięcy pasażerów obsługiwanych każdego dnia

  • 12,3 mln pasażerów rocznie

  • 20 tysięcy tyle samochodów ubywa dzięki transportowi kolejowemu z ulic  stolicy Dolnego Śląska

 

Stacje i przystanki

Zrealizowane:

Wrocław Mikołajów,

Wrocław Popowice, 

Wrocław Psie Pole,
Ramiszów,

Świdnica Miasto,
Wrocław Pracze,

Wrocław Kuźniki,

Jaworzyna Śląska,
Oława, Trzebnica,

Wrocław Różanka,

Wrocław Stadion,
Wrocław Grabiszyn

 Przygotowywane:

Wrocław Muchobór,

Iwiny,
Mokronos Główny

Planowane:

Wrocław Szczepin,

Wrocław Ołbin,

Wrocław Karłowice,

Wrocław Osiedle Sobieskiego,

Wrocław Maślice,

Mirków,

Oława Osiedle Sobieskiego.