Skąd pozyskać pieniądze na działalność swojej organizacji pozarządowej? Jak realizować zadania publiczne, a później prawidłowo je rozliczyć?Na te i wiele innych pytań odpowiedzą specjaliści z punktów doradczych Dolnośląskiej Sieci Doradztwa Pozarządowego.

Takich punktów jest na Dolnym Śląsku 16. Wszystkie działają w ramach Dolnośląskiej Sieci Doradztwa Pozarządowego i są finansowane przez samorząd województwa. Znajdują się w: Bolesławcu, Głogowie, Górze, Jeleniej Górze, Kłodzku, Legnicy, Lubaniu, Lubinie, Miliczu, Oleśnicy, Wałbrzychu, Wrocławiu, Wołowie, Ząbkowicach Śląskich, Zgorzelcu i Żmigrodzie.

– Gorąco zachęcam do współpracy z organizacjami z sektora pozarządowego.

W ten sposób budujemy na Dolnym Śląsku prawdziwe społeczeństwo obywatelskie. To niezwykle ważne, żeby Dolnoślązacy aktywnie uczestniczyli w działaniach na rzecz swojego najbliższego otoczenia – mówi Cezary Przybylski, marszałek Dolnego Śląska.

Specjaliści pomogą
Doradcy sprawdzą wnioski o wsparcie unijne i pomogą w prawidłowym rozliczaniu dofinansowanych projektów. W razie potrzeby pomogą zorganizować spotkanie w sali konferencyjnej i udostępnią sprzęt dostępny w punktach, np. ksero czy skaner.

Na fachową pomoc mogą też liczyć osoby, które dopiero chcą założyć organizację pozarządową. Krok po kroku zostaną przeprowadzone przez wszystkie obowiązki rejestracyjne, formułowanie statutu aż po wypełnienie wniosku do KRS.

Na spotkanie można zgłosić się osobiście, telefonicznie lub mailowo. Aby skorzystać z doradztwa osobistego należy wcześniej umówić się dzwoniąc pod nr. tel. 71 770 40 76 lub wysyłając prośbę na adres konsultacje_ngo@umwd.pl, na który również można przesyłać zapytania w formie elektronicznej.

Samorząd wspiera NGO
Samorząd województwa tylko w tym roku przeznaczy prawie 12 mln zł na otwarte konkursy oraz dotacje w trybie pozakonkursowym dla organizacji tzw. trzeciego sektora. Od pięciu lat urząd marszałkowski organizuje też konkurs „zDolne NGO”, którego laureatami są organizacje najsprawniej działające w danym obszarze.

Dotychczas były to przedsięwzięcia promujące aktywność obywatelską, pomoc dla niepełnosprawnych czy aktywizację seniorów. W tym roku nagrodzone zostaną NGO prowadzące działalność kulturalną. Zgłoszenia przyjmowane są do końca kwietnia, a rozstrzygnięcie planowane jest na przełom maja i czerwca.

Z kolei w pierwszy weekend czerwca odbędą się organizowane przez samorząd województwa Dolnośląskie Targi Organizacji Pozarządowych.
– Siłą organizacji pozarządowych jest to, że działają we wszystkich możliwych sferach życia publicznego. To jednocześnie ogromne wyzwanie. Posiadając różne potencjały i potrzeby oczekują od nas – samorządowców – różnego zakresu wsparcia – wyjaśnia marszałek Cezary Przybylski.

Dolnośląska Sieć Doradztwa Pozarządowego powstała w 2010 roku, aby podnieść kompetencje osób prowadzących działalność społeczną, pomóc im w kontakcie z administracją publiczną i wypracować standardy współpracy, również pomiędzy samymi organizacjami.

Informacje na temat aktualnych projektów i działalności punktów znajdują się na stronie www.inkubatorNGO.info.