Obecnie już ponad 13 mln Polaków w wieku powyżej 15 lat robi zakupy przez internet. Z kolei 10 proc. z nas kupuje w sieci przynajmniej raz w tygodniu. Coraz większe zainteresowanie zakupami w sieci to efekt zarówno wygody, jak i postępu technologicznego. Ten umożliwia bowiem dostęp do coraz szerszej, wygodniejszej i bezpieczniejszej gamy sposobów płatności za takie zakupy.

Aż 68 proc. kupujących online deklaruje, że w celu opłacenia zakupów korzysta z szybkich przelewów internetowych (tzw. pay by linków). Co trzeci Polak preferuje płatność kartą kredytową lub debetową, a niewiele mniej (27 proc.) decyduje się na regulowanie zobowiązania przy odbiorze przesyłki.

Oczywiście najbezpieczniejsze wiążą się z regulowaniem rachunku dopiero przy odbiorze: gotówką albo kartą.

Kartą płacimy wówczas dokładnie na takich samych zasadach jak za zakupy w sklepie czy regulując rachunek w restauracji. Często jednak wybór płatności przy odbiorze jest opcją mniej opłacalną niż uregulowanie należności od razu, przy złożeniu zamówienia: przelewem, kartą, telefonem czy za pomocą szybkich przelewów internetowych - tzw. pay by linków.

Co ważne, kupujący w sieci korzystają z pełni praw konsumenckich, w tym do reklamacji i rękojmi. W przypadku prawa do zwrotu towarów czy generalnie odstąpienia od umowy nawet w większym zakresie niż w przypadku zakupów tradycyjnych. Mamy np. prawdo do rezygnacji z towaru lub usługi w ciągu co najmniej 10 dni, gdy przy zakupach tradycyjnych nie możemy zwrócić towaru tylko dlatego, że odechciało się nam zakupu.

Karta i 3D-Secure

Płacąc za transakcje internetowe kartą - zarówno debetową, jak i kredytową - musimy podać m.in. numer karty, miesiąc i rok jej ważności oraz specjalny kod CVV2/CVC2, czyli trzycyfrową liczbę znajdującą się na odwrocie karty i służącą właśnie do autoryzacji tego typu transakcji.

Jednak jak każda transakcja również internetowa wymaga przestrzegania pewnych zasad bezpieczeństwa. Jak bezpiecznie płacić w sklepach internetowych? Jednym ze sposobów jest możliwość samodzielnego ustalania limitów operacji dla kart płatniczych. To zabezpiecza nas nie tylko na wypadek nieuczciwych działań w sieci, ale też w przypadku zwykłej kradzieży karty. Korzystając z tej funkcjonalności, możemy na czas planowanego zakupu zwiększyć limit, a po jego zrealizowaniu ustawić go na poziomie zero.

Znacznie wygodniejszym i tylko z pozoru bardziej skomplikowanym sposobem jest zabezpieczenie płatności internetowej kartą z wykorzystaniem usługi 3D-Secure. W dużym uproszczeniu, płacąc kartą, transakcję dodatkowo autoryzujemy cyfrowym kodem generowanym przez narzędzie autoryzacyjne (SMS, numer z karty kodów lub wygenerowany przez token), którego poza tym używamy do akceptowania wszelkich innych operacji. Jest to jednak usługa dodatkowa, trzeba więc ją najpierw aktywować. Można to wykonać zarówno w ramach internetowego zarządzania swoim kontem, jak i za pośrednictwem konsultanta telefonicznego. Ponadto w czasie zakupów wymaga to zalogowania się do konta internetowego. Z niego bowiem uaktywnimy SMS z kodem autoryzacji lub otrzymamy wskazówkę, który numer z karty kodów należy wpisać. No i rzecz jasna sprzedawca internetowy w ramach dostępnych form płatności musi mieć aktywną usługę 3D-Secure.

Telefon z BLIK

Na szybkie i bezpieczne zakupy, bez potrzeby podawania numeru karty płatniczej albo loginu i hasła do serwisu transakcyjnego, pozwalają teraz płatności przez telefon. Klienci sześciu banków mogą korzystać ze specjalnego systemu płatności mobilnych BLIK. Jest on prosty i bezpieczny. Osoba korzystająca z bankowości mobilnej po zatwierdzeniu zakupów w sklepie internetowym wybiera opcję "Płacę z BLIK". W telefonie uruchamia aplikację z dostępem do swojego banku, logując się kodem PIN nadanym przy aktywacji. Na ekranie startowym aplikacji bankowej pojawia się sześciocyfrowy kod BLIK, którym autoryzuje się płatność na stronie sklepu. Podobnie płaci się tzw. czekiem BLIK. Można go wygenerować (w formie dziewięciocyfrowego kodu) wcześniej (zazwyczaj jest aktywny kilka dni, a nie minut, jak w przypadku kodu), można też udostępnić innej osobie chcącej dokonać zakupów w sieci.

Pamiętaj!

- Zainstaluj usługę 3D-Secure na swojej karcie płatniczej, dzięki której dodatkowo zabezpieczysz swoje transakcje internetowe

- Nie trać nigdy z oczu swojej karty (np. w restauracji), by skopiowanych z niej danych nie użyła do transakcji internetowej inna osoba

- Jeśli nie używasz do płatności internetowych karty, ustaw zerowy limit dla takich transakcji

- Sprawdzaj sklep internetowy - czy realizuje transakcje na bezpiecznej stronie z szyfrowanym połączeniem

KONKURS BANKOMANII

Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami oraz więcej informacji o bezpiecznej bankowości znajdziesz na portalu edukacyjnym:  www.bankomania.pkobp.pl

Masz pytania? Napisz na adres: ekspert@pkobp.pl

Tomasz Nowak

 

fot. Tomasz Hołod

kkBezpieczne zakupy przez internet. Na co zwrócić uwagę?

Rozmowa z Małgorzatą Falisz, kierownikiem zespołu obsługi klienta w PKO Banku Polskim z Oddziału 22 we Wrocławiu

Dlaczego warto robić zakupy przez internet?

Największe zalety to szybkość i wygoda. Polacy coraz częściej decydują się na właśnie taką formę zakupów. W internecie zrobimy zakupy, nie wychodząc z domu i nie stojąc w kolejkach. Możemy łatwo wybrać konkretną rzecz, która nas interesuje, a produkt zostanie nam dostarczony do domu.

Na co warto zwrócić uwagę przy internetowych zakupach?

Przede wszystkim trzeba zapoznać się z regulaminem danego sklepu internetowego. Warto sprawdzić, jakie gwarancje możemy otrzymać, np. zwrot zakupionego produktu bez ponoszenia dodatkowych kosztów, możliwość wymiany towaru na inny lub złożenia reklamacji. Najbezpieczniej kupować w znanych, sprawdzonych sklepach mających dobrą opinię wśród klientów.

Jak się zabezpieczyć podczas zakupów w sieci?

Najważniejszą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę przy dokonywaniu interneto-wych zakupów, jest sprawdzenie, czy sklep realizuje transakcje na tzw. bezpiecznej stronie, tj. takiej, która ma adres zaczynający się od https oraz ważny certyfikat zabezpieczający (widoczna kłódka).

Kolejną ważną kwestią są dostępne sposoby płatności. Jeżeli dokonujemy przelewu internetowego, warto wybrać sklep, w którym możemy wybrać bezpieczne formy płatności, np. PayPal. W razie ewentualnych problemów z dostawą towaru łatwiej wtedy dochodzić swoich roszczeń wobec sklepu, gdy mamy potwierdzenie dokonanej zapłaty.

Realizując płatność kartą w sklepie internetowym, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy poza podaniem numeru karty i daty jej ważności jesteśmy proszeni o podanie numeru zabezpieczającego CVV2 lub CVC2 znajdującego się na rewersie karty. Jeśli sklep nie wymaga podania tego trzycyfrowego numeru zabezpieczającego, nie powinniśmy korzystać z jego usług.

Dodatkowym zabezpieczeniem płatności kartami w internecie jest usługa 3D-Secure polegająca na wykonaniu dodatkowej autoryzacji w systemie banku za pomocą narzędzia autoryzacyjnego używanego przez klienta, np. kodu jednorazowego. Pamiętajmy jednak, że warunkiem skorzystania z tej opcji płatności jest aktywowanie jej na karcie, którą płacimy, oraz posiadanie przez dany sklep internetowy obsługi transakcji w tej technologii. Korzystanie z usługi 3D-Secure nie jest skomplikowane i jeśli mamy tylko taką możliwość, to powinniśmy korzystać z niej przy każdej transakcji internetowej dokonywanej kartą debetową.

Pamiętajmy o tym, że na bezpiecznych stronach sklepu internetowego nigdy nie zostaniemy poproszeni o podanie numeru PIN do karty ani loginu i hasła do konta internetowego.

Jak wygląda sposób realizacji zapłaty i jakie są najczęściej wybierane formy płacenia?

Aktualnie najpopularniejsze są szybkie przelewy, czyli tzw. pay by link. W większości sklepów internetowych, gdy wybieramy opcję szybkiego przelewu, zostajemy przekierowani na stronę naszego banku. Wówczas logujemy się na nasze internetowe konto bankowe i dokonujemy przelewu. Po jego zatwierdzeniu kodem autoryzacji (z karty kodów, tokena lub SMS-a) powracamy automatycznie na stronę sklepu internetowego.

Formą płatności, która pozwala na szybkie i bezpieczne zakupy i jednocześnie nie ma potrzeby podawania loginu i hasła do serwisu transakcyjnego lub numeru karty płatniczej, jest możliwość dokonywania płatności za zakupy w internecie kodem lub czekiem z aplikacji mobilnej IKO poprzez wybór na stronie sklepu internetowego opcji "Płacę z Blik".

Obok nowoczesnych form płatności nadal wielu internautów płaci na zakupy w sieci kartą kredytową lub debetową oraz gotówką przy odbiorze towaru.

Rozmawiał

Marcin Hadajek