Przedstawiciele gubernatora stanu Nevada i sześciu tamtejszych firm spotkają się 20 kwietnia z dolnośląskimi przedsiębiorcami w Dolnośląskim Inkubatorze Technologicznym z Centrum Innowacji (DITCI) przy ul. Kasztanowej we Wrocławiu. Przewidziano też wideokonferencje z amerykańskimi firmami zainteresowanymi współpracą.

W spotkaniach wezmą udział przedsiębiorstwa z branż energii odnawialnej, IT, suplementów diety, lotnictwa, budownictwa, przemysłu samochodowego i instytucji edukacyjnych. Do rozmów zgłosiły się do tej pory 43 dolnośląskie firmy.

Amerykańskie przedsiębiorstwa szukają głównie dystrybutorów swoich produktów i partnerów produkcyjnych. Są także zainteresowane kontaktami z uczelniami i ośrodkami badawczymi.    
Misja gospodarcza Nevady jest kontynuacją  pierwszej wizyty w Polsce pod koniec lutego. Wówczas Amerykanie odwiedzili w poszukiwaniu partnerów biznesowych Warszawę, Katowice, Kraków, Poznań, Lublin, Rzeszów i Wrocław.

Po przeanalizowani ofert Amerykanie uznali, że najciekawszą propozycję złożył im nasz region, czyli Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej wraz z Urzędem Marszałkowskim.
– Gospodarki Nevady i województwa dolnośląskiego mają wiele wspólnego. Doceniliśmy również tempo i profesjonalizm, z jakim odpowiedziano na nasze potrzeby. W biznesie to bardzo ważne – mówi Maryla Nesbit z biura Gubernatora Stanu Nevada.
– Kooperujemy z wieloma innowacyjnymi dolnośląskimi firmami, które nie tylko spełniają oczekiwania Amerykanów, ale również same zainteresowane są ekspansją na światowe rynki – podkreśla Andrzej Jamrozik, prezes DAWG.
Las Vegas to nie tylko światowa stolica hazardu, ale też miejsce wielkich międzynarodowych imprez targowych. Rocznie odbywa się tam 22 tys. wydarzeń handlowych, m.in. Consumer Electronic Show, Sema Show, ASD Las Vegas.

Mieszczą się tam również centra innowacyjności, m.in. Tahoe-Reno Industrial Center, gdzie swoją fabrykę baterii uruchomiła Tesla.Firmy zainteresowane podjęciem współpracy z amerykańskim biznesem, mogą zgłaszać się jeszcze do 17 kwietnia do Dolnośląskiego Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera DAWG.