Ponad 40 wystawców z ok. 300 ofertami na ponad 1.000 miejsc pracy z Niemiec, Czech i Polski będzie można znaleźć już 7 października podczas Transgranicznych Targów Informacyjno-Rekrutacyjnych. A te po raz pierwszy zostaną zorganizowane w Świdnicy.

To ogromne przedsięwzięcie ma na celu prezentację mieszkańcom pogranicza możliwości podjęcia pracy u sąsiadów po niemieckiej i czeskiej stronie, a także w Polsce. Innym celem targów jest również możliwość edukacji w kwestii rynku pracy, czy też poznania zasad prowadzenia działalności gospodarczej po trzech stronach granicy.

Wystawcy zaprezentują się w środę, 7 października w hali lodowiska na terenie Świdnickiego Ośrodka Sportu i Rekreacji (ul. Śląska 35), a dzień wcześniej - we wtorek, 6 października w Miejskim Domu Kultury (ul. Parkowa 1) w Zgorzelcu. Targi organizowane są w godz. 10.00-14.00.

Pracodawcy z Polski, Czech i Niemiec będą szukać chętnych do pracy w branży budowlanej, mechanicznej, elektromechanicznej, IT, hotelarskiej albo np. opiekunów osób starszych.

Wybór w ramach 300 różnych ofert pracy będzie spory. W razie potrzeby poszukujący pracy mogą liczyć na pomoc tłumaczy.

O targach

Monika Kwil-Skrzypińska, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy:
- Przyjeżdżamy z dobrymi wiadomościami, bo w województwie dolnośląskim stopa bezrobocia wynosi 9 proc. To najniższy poziom od stycznia 1999 r. W powiecie świdnickim wskaźnik ten jest niewiele wyższy i wynosi 9,4 proc.

Wojciech Murdzek, wicedyrektor ds. rynku pracy i administracji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy:
- Targi to doskonała okazja do skojarzenia pracodawców, którzy poszukują fachowców z osobami, które nie mają pracy, bądź chcą ją zmienić. Liczba ponad 1.000 wolnych miejsc pracy jest naprawdę imponująca. Przedsięwzięcie to dobrze jest oceniane zarówno przez pracodawców, jak i samych pracowników.

Piotr Fedorowicz, świdnicki starosta:
- Wskaźniki dotyczące bezrobocia w województwie dolnośląskim wykazują tendencję spadkową, pomimo to, nadal wiele osób, w rejonach oddalonych od Wrocławia, poszukuje zatrudnienia. Dlatego cieszy nas inicjatywa DWUP i mamy wszyscy nadzieję, że spotka się ona z szerokim zainteresowaniem wśród mieszkańców powiatu świdnickiego.

 

IX Transgraniczne Targi Informacyjno-Rekrutacyjne są sztandarowym działaniem Partnerstwa Eures-TriRegio i są współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu EaSI. Organizują je doradcy Eures Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, przy wsparciu Powiatu Zgorzeleckiego i Świdnickiego, a także Powiatowego Urzędu Pracy w Zgorzelcu i Świdnicy.

 

Eures jest siecią współpracy publicznych służb zatrudnienia i ich partnerów na rynku pracy. Wsparcie jest ogólnodostępne, bezpłatne i skierowane do osób poszukujących pracy, zainteresowanych wyjazdem do innego kraju w celach podjęcia pracy oraz do pracodawców, którzy chcą prowadzić rekrutację pracowników z zagranicy.
Więcej informacji o targach i pracy za granicą można znaleźć na www.eures.dwup.pl

***

Program Ramowy Transgranicznych  Targów  Informacyjno-Rekrutacyjnych

środa, 7 października 2015 r.
godz. 10.00 – 14.00 

(hala lodowiska, Świdnicki Ośrodek Sportu i Rekreacji, ul. Śląska 35)

10.00 – 10.15   – oficjalne otwarcie Targów Pracy,
10.15 – 14.00   – część wystawiennicza na stoiskach (przedstawiciele  instytucji z zakresu rynku pracy, gospodarki i edukacji z Polski, Niemiec oraz Czech).

Prezentacje:

10.30 – 10.45      – prezentacja firmy Fair Personal + Qualifizierung GmbH &Co. KG,
10.50 – 11.35    – warunki życia i pracy w Czechach – doradca Eures,
11.40 – 11.55     – prezentacja firmy IC TEAM Personaldienste GmbH,
12.00 – 12.45    – warunki życia i pracy w Niemczech – doradca Eures.