Jeśli pracowałeś legalnie zagranicą, należy Ci się zwrot nadpłaconego podatku. Możesz próbować odzyskać pieniądze samodzielnie lub zwrócić się o pomoc do profesjonalnej firmy, zajmującej się zwrotem podatku nadpłaconego zagranicą. Euro-Tax.pl szacuje, że polscy emigranci mogą w tym roku odzyskać 6,7 mld złotych od zagranicznych urzędów skarbowych, a średnia wartość zwróconego podatku to ok. 2500-3500 zł w zależności od kraju emigracji. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy kwoty te są o wiele wyższe i mogą sięgać nawet 80 805 zł (rekordowy zwrot).

Co musisz zrobić, aby odzyskać swoje pieniądze?[/b]

 

1. Zgromadź odpowiednie dokumenty
Do prawidłowego rozliczenia potrzebujesz dokumentów potwierdzających wysokość zaliczek pobranych na podatek. W większości krajów są to przede wszystkim tzw. rozliczenia okresowe z wynagrodzeniem wydawane cyklicznie przez pracodawcę odpowiednik polskiego PIT 11 (np. do rozliczenia z niemieckim urzędem skarbowym potrzebne będzie tzw. Lohnsteuerbescheinigung w skrócie LSB  bądź odcinki wypłaty otrzymywane od pracodawcy tzw. Abrechnungi).

Niezależnie od kraju, w którym pracowałeś, pracodawca ma obowiązek dostarczyć Ci kartę podatkową po zakończeniu trwania umowy. Możesz jej zażądać nawet, gdy wróciłeś do Polski. Dokumenty powinny przyjść pocztą na adres, który wskazałeś pracodawcy.

2. Co zrobić jak nie masz dokumentów?
Gdy nie posiadasz żadnych dokumentów, a masz pewność, że płaciłeś podatki, musisz podać jak najwięcej informacji dotyczących swojego zatrudnienia, tzn. dokładne dane pracodawcy i okres zatrudnienia. Jednak jeśli nie masz odpowiednich dokumentów,  czas odzyskania nadpłaconego podatku może być dłuższy, a czasem niestety zadecydować o odrzuceniu wniosku. Jednak nawet w takim przypadku powinniśmy starać się rozliczyć. Możesz poprosić o pomoc specjalistów, zgłosić się do nas, a my skontaktujemy się z Twoim pracodawcą i uzyskamy odpowiednie dokumenty.

3. Wypełnij odpowiednie wnioski
Powinieneś wypełnić wnioski, które dostępne są w zagranicznych urzędach skarbowych lub w specjalnych sekcjach przeznaczonych dla emigrantów na stronach internetowych urzędów.
Jeśli nie jesteś pewien jakie formularze musisz wypełnić, albo dany formularz nie jest dla Ciebie w pełni zrozumiały, nie powinieneś ryzykować. Lepiej poproś o pomoc specjalistę, bo źle wypełniony wniosek może wydłużyć czas oczekiwania na zwrot nawet o kilka miesięcy, przekreślić szansę na odzyskanie pieniędzy, a w skrajnych wypadkach może skutkować naliczeniem kar np. za niedopłaty podatku. 

4. Do kogo zwrócić się o pomoc?
Jeżeli nie masz czasu na wypełnianie dokumentów lub nie wiesz jak to zrobić, zwróć się do firmy wyspecjalizowanej w zwrocie podatku z zagranicy. Ważne, aby taka firma posiadała wymagane przez tamtejsze prawo podatkowe licencje do prowadzenia swojej działalności. Pracownicy firmy podatkowej zajmą się za Ciebie wszystkimi niezbędnymi formalnościami, postarają się pozyskać brakujące dokumenty od Twojego pracodawcy i będą kontaktować się w Twoim imieniu z
zagranicznymi urzędami skarbowymi. Jedną z taki firm jest Euro-Tax.pl, do którego możesz zgłosić się też za pośrednictwem strony internetowej, wypełniając formularz kontaktowy, a konsultanci zadzwonią do Ciebie i powiedzą co dalej robić. Firma oferuje bezpłatną konsultację i kalkulację zwrotu, a rozmowa do niczego nie zobowiązuje.

5. Do kiedy masz czas?
Wnioski możesz składać przez cały rok. W większości krajów zwrot podatku przysługuje nie tylko za pracę wykonaną w ubiegłym roku, ale nawet do 4 lat wstecz. Im wcześniej jednak rozpoczniesz procedurę zwrotu, tym szybciej otrzymasz kwotę nadpłaconego podatku.

6. Ile trzeba czekać na pieniądze?
Cała procedura zwrotu podatku trwa średnio od trzech miesięcy do pół roku. Czas oczekiwania często zależy od tego, w jaki sposób przygotujesz wszystkie wnioski i dokumenty. Możliwość zwrotu uzależniona jest również od prawa podatkowego w danym kraju i wysokości kwot zwolnionych od opodatkowania. Procedurę przyspieszy fakt korzystania z usług uprawnionej firmy doradczej. Mogą one korzystać ze specjalistycznych narzędzi udostępnianych im przez krajowe Urzędy Skarbowe, dzięki czemu urzędnicy sięgają do takich deklaracji w pierwsze kolejności.

Średni zwrot podatku za 3 miesiące pracy wynosi:


  • Wielka Brytania -  ok. 2800 zł

  • Irlandia – ok. 3000 zł

  • Holandia – ok. 2100 zł

  • Niemcy – ok. 3300 zł

  • Belgia – ok. 3000 zł

  • Norwegia – ok. 2800 zł

  • Austria – ok. 4300 zł