Polska Ekstraklasa ma coraz większe przychody. Dla wszystkich klubów wyniosły one w zeszłym roku 363 mln zł - zliczyła firma doradcza Deloitte.

Liderem wśród polskich klubów, jeśli chodzi o osiągane przychody, jest Legia Warszawa. Trzy wcześniejsze lata z rzędu, na czele tabeli liderem był Lech Poznań, który spadł na trzecie miejsce.

Źródło: Deloitte Polska

Polska Ekstraklasa generuje coraz większe wpływy.

- Przychody wszystkich klubów grających w najlepszej polskiej lidze wyniosły w ub. roku 363 mln zł - podają autorzy raportu. - To duży sukces, ale wciąż trudno nam porównywać się z europejskimi gigantami, którzy obracają miliardami euro. Rodzimym klubom pomogły nowe stadiony, większa liczba widzów i sponsorów, a przede wszystkim udział w europejskich rozgrywkach. Aby podtrzymać zainteresowanie na boiskach, kluby piłkarskie muszą zapewniać widowiska sportowe na najwyższym poziomie.

- Ekstraklasa ma przed sobą optymistyczne perspektywy - uważa Marcin Diakonowicz, partner Deloitte. - Co prawda nowa umowa na sprzedaż praw do transmisji meczów nie poprawiła istotnie warunków finansowych klubów, ale zapewniła dostęp do transmisji rozgrywek dla większej rzeszy widzów. Nowopowstała, nowoczesna infrastruktura stadionowa stwarza szansę na generowanie znacznie wyższych wpływów z dnia meczu. Większa liczba kibiców na stadionach oraz oglądających rozgrywki przed telewizorami to szansa na zachęcenie sponsorów i reklamodawców do zwiększenia przekazywanych klubom kwot.