W oficjalnym komunikacie przesłanym do redakcji czytamy, że podwyżki są rutynowe i nie mają związku z podatkiem od aktywów wprowadzonym ustawą z 15 stycznia, tak jak zmiany w latach poprzednich nie były podyktowane regulacjami podatkowymi.

-Uchwała dotycząca wprowadzenia podwyżek została podjęta jeszcze w grudniu 2015 roku. Ponadto PKO Bank Polski nie planuje wprowadzania kolejnych zmian opłat dla klientów w tym roku. W 2016 roku zmiany w Taryfie wejdą w życie 1 maja. Jak szacuje bank podwyżki dotkną jedynie ok. 20 proc. klientów indywidualnych - informuje PKO BP i podaje przykłady podobnych zmian w taryfie np.: w listopadzie 2011 roku, w 2012 – we wrześniu, w 2013 – w sierpniu, w 2014 – w październiku, a w 2015 – w maju.


- Wprowadzane zmiany w niewielkim stopniu dotyczą podstawowej oferty kierowanej obecnie do klientów: najpopularniejszych kont osobistych i kart debetowych oraz kredytów hipotecznych i pożyczek gotówkowych –  twierdzi Jacek Obłękowski, wiceprezes odpowiedzialny za bankowość detaliczną w PKO BP.

Podwyżki mają przede wszystkim zmotywować klientów do przejścia z analogowej obsługi konta, na tą elektroniczną. To ma spowodować spadek opłat lub wręcz brak ich pobierania. Przykładem mogą być: płatne autoryzacje kodami z karty-zdrapki, którą można zastąpić bezpłatnymi i wygodniejszymi kodami przesyłanymi SMS-em, zniesienie opłat za korzystanie z bankowości elektronicznej w przypadku wycofanych już z oferty kont Graffiti, Superkonto i Student, zachęcanie wszystkich klientów posiadających telefony do korzystania z bankowości mobilnej IKO, która umożliwia bieżące sprawdzanie salda bankowego i wykonywanie wielu transakcji zupełnie bezpłatnie,rezygnacja z opłat za monity itp.

Na brak opłat lub ich minimalizację mogą liczyc również ci klienci, których transakcje miesięczne przekroczą 600 zł. Podobnie posiadacze kont Platinium i Aurum mają nie ponosić kosztów prowadzenia rachunku w przypadku zapewnienia odpowiednich wpływów miesięcznych na konto.

Obecnie PKO Bank Polski obsługuje 8,8 mln klientów indywidualnych.