Mimo że dochód 40 proc. osób w wieku powyżej 50. roku życia nie przekracza 2 tys. zł miesięcznie, co drugi Polak w tej grupie wiekowej jest zadowolony ze swojej sytuacji finansowej.

W badaniu „Sytuacja finansowa Polaków 50+” zrealizowanego przez Millward Brown dla Krajowego Rejestru Długów, zapytano między innymi o wysokość dochodu, jakim miesięcznie dysponują osoby w grupie wiekowej 50+. Co czwarte gospodarstwo domowe zarabia powyżej 3 tys. zł. Tyle samo otrzymuje od 1,2 do 2 tys. zł. Co piąte ma do dyspozycji od 2 do 3 tys. zł. Mniej niż 1,2 tys. zł musi wystarczyć 14 proc.

osób. Mimo relatywnie niskich zarobków, niezadowolonych ze swojej sytuacji finansowej jest tylko 29 procent Polaków 50+. Zdecydowanie więcej – bo 45 procent – jest osób, które deklarują, że są zadowolone lub bardzo zadowolone. Co czwarty ankietowany nie jest w stanie jednoznacznie ocenić swojej sytuacji finansowej. Co ciekawe, częściej zadowoleni są mężczyźni (49 proc.) niż kobiety (42 procent).


- Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. Ich brak może jednak wyraźnie to szczęście ograniczać – uważa Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Wśród Polaków po pięćdziesiątce zarabiających od 1,2 do 2 tys. zł zadowolonych ze swojej sytuacji finansowej jest zaledwie 31 proc. ankietowanych. W gronie osób z dochodem powyżej 3 tys. zł., odsetek optymistów przekracza 70 proc.

Dwie z trzech osób po pięćdziesiątce mieszkają z mężem/żoną lub partnerem/partnerką. Co trzecia mieszka z dziećmi, a co piąta sama. Prawie 80 procent mężczyzn mieszka z żoną lub partnerką. Wśród kobiet takich osób jest niewiele ponad połowa. Kobiety natomiast znacznie częściej od mężczyzn mieszkają samotnie. - Wiele wyjaśni tu demografia. Z danych GUS wynika, że w 2014 roku w Polsce mężczyźni żyli przeciętnie 73,8 lat, natomiast kobiety 81,6 - tłumaczy Łącki. Z badania wynika również, że samotnie częściej mieszkają osoby z wyższym wykształceniem oraz mieszkańcy miast powyżej 500 tys. osób. - Na wsi przyjęty jest tradycyjny model wielopokoleniowej rodziny. W największych miastach samotne życie nikogo specjalnie już nie dziwi – komentuje ekspert. Polacy 50+ najczęściej z małżonkiem i dziećmi mieszkają natomiast na wsi.

Na pytanie „gdzie Pan(i) mieszka?” 82 proc. Polaków po pięćdziesiątym roku życia odpowiedziało, że we własnym mieszkaniu albo domu. Tylko 5 proc. zamieszkuje nieruchomość kogoś z rodziny. Taki sam jest odsetek osób, które „swoje” cztery kąty wynajmują. 4 procent ankietowanych Polaków 50+ żyje natomiast w mieszkaniu bądź domu należącym do swojego małżonka, czy partnera. Ponad połowa Polaków po 50. posiada mieszkanie własnościowe, a prawie 40 proc. dom. Co ciekawe, kobiety częściej od mężczyzn posiadają mieszkania. Mężczyźni natomiast wyraźnie częściej są właścicielami domów jednorodzinnych, bliźniaków, segmentów, czy działek budowlanych. Z przeprowadzonych na zlecenie KRD badań wynika, że zaledwie 17 proc. Polaków deklaruje, iż nie posiada żadnych nieruchomości.


– Posiadanie nieruchomości w Polsce jest bardzo często wyznacznikiem sukcesu i dla większości osób jest to jeden z najważniejszych celów do zrealizowania w życiu. Te dane nie świadczą jednak o dobrobycie. W krajach zamożnych odsetek właścicieli mieszkań jest mniejszy. Można wręcz zauważyć prawidłowość, że im kraj jest biedniejszy, tym więcej ludzi ma mieszkanie na własność – uważa Łącki.

Ponad połowa (55 proc.) osób po pięćdziesiątce posiada samochód. Najczęściej jest to auto mające od 6 do 10 lat. Co dwudziesty Polak z tej grupy wiekowej ma z kolei motocykl, skuter lub motorower. Sześć osób z ponad tysiąca badanych, czyli niespełna 1 procent, zadeklarowało natomiast, iż jest posiadaczem jachtu.

o

y

y