Nikt z nas nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez choinki. Drzewko bożonarodzeniowe to bardzo ważny zakup, którego dokonujemy najczęściej na ostatnią chwilę, aby zgodnie z tradycją przystroić je w wigilijny poranek. Z badań wynika, że ich dostępność w całej Polsce jest bardzo duża, więc pozostało jeszcze trochę czasu na sprawienie sobie idealnego drzewka.

Świąteczną choinkę możemy również własnoręcznie wyciąć w lesie… legalnie. Zorganizowaną akcję sprzedaży choinek, podczas której możemy samemu wybrać drzewko, prowadzi np. Nadleśnictwo Gdańsk. Przeciętna cena choinki prosto z lasu to 45 złotych.

Ile kosztuje choinka na targowisku? Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Skilltelligence ceny choinek w Polsce zamykają się w przedziale od 18 do 270 zł. Najtańsza znaleziona choinka znajduje się w Krakowie i kosztuje dokładnie 17 złotych i 99 groszy. Z kolei najdroższe drzewko to koszt 270 złotych i zostało znalezione w Wadowicach.

W badaniu cen choinek zostały wyznaczone 3 kategorie, które podzieliły badane drzewka ze względu na ich wysokość. Wśród badanych gatunków znalazły się świerki pospolite i jodły kaukaskie. Średnia cena wszystkich zbadanych choinek to 76,70 zł.