Hyundai i Opel są najpopularniejszymi markami samochodowymi wśród lekarzy i prawników decydujących się na leasing.

Osoby wykształcone, o wysokich zarobkach powszechnie kojarzone są z luksusowymi samochodami. Ten stereotyp społeczny weryfikuje jednak raport Masterlease, której eksperci przeanalizowali dane dotyczące pojazdów, najczęściej wybieranych przez dwie przykładowe grupy zawodowe – lekarzy i prawników. Według najnowszych danych GUS, są to profesje o wysokich zarobkach – dochody tych pierwszych są o 71 proc. wyższe od przeciętnego wynagrodzenia brutto. Z kolei drudzy zarabiają ponad dwukrotnie więcej niż wynosi średnia pensja.


- Przygotowując ranking przeanalizowaliśmy nasze dane sprzedażowe za 2015 rok. Sprawdziliśmy jakie marki oraz modele samochodów są najczęściej wybierane w leasingu przez prawników i lekarzy. Wśród przedstawicieli obydwu grup największą popularnością cieszyły się samochody produkowane przez Opla i Hyundaia. Co może być zaskakujące, na pierwszym miejscu, w obydwu grupach znalazły się pojazdy z segmentu C – wyjaśnia Mariusz Lech, Dyrektor Sieci Sprzedaży Masterlease.

Najczęściej wybieranym przez prawników w 2015 roku modelem był Opel Astra, który w wersjach IV i V był przedmiotem leasingu dla ponad 11 proc. z nich. Na drugim miejscu z 7,5 proc. zainteresowaniem uplasował się kompaktowy SUV oferowany przez Hyundaia – Tucson. Pierwszą trójkę zamknął z kolei jeden z najpopularniejszych modeli tego koreańskiego producenta, czyli i30. Najbardziej luksusowa propozycja Opla, czyli Insignia, zajęła 4. miejsce (6 proc.). W pierwszej dziesiątce znalazły się również odpowiednio Hyundai ix35, Opel Mokka, Kia Sportage, Kia Cee'D, Volkswagen Passat i Hyundai i20.


- Popularność wśród prawników akurat tych modeli samochodów nie jest dla nas zaskoczeniem, choć powszechnie ta grupa zawodowa kojarzona jest z autami segmentu D, a więc wyższej klasy. Tymczasem nasze doświadczenia potwierdzają, że prawnicy cenią sobie przede wszystkim uniwersalność pojazdu. Biorąc pod uwagę wysoki stopień mobilności wymagany w ich zawodzie i częste podróże, wybór najbardziej praktycznych modeli wydaje się najrozsądniejszy – dodaje Mariusz Lech.

Nieco inaczej prezentuje się pierwsza dziesiątka modeli najpopularniejszych wśród lekarzy. Zestawienie otwiera Hyundai i30, na leasing którego zdecydowało się prawie 11 proc. medyków. Drugie miejsce zajął Opel Insignia, który był przedmiotem leasingu dla 6 proc. z nich. Podium zamyka popularna wśród prawników Astra oraz miejski crossover Mokka. Zdecydowało się na nie niecałe 6 proc. lekarzy. Na dalszych pozycjach uplasowały się Hyundai ix35, Kia Sportage, Hyundai Tucson, Hyundai i20, Opel Corsa E oraz Kia Sorento.


- Lekarze, podobnie jak prawnicy, stawiają przede wszystkim na użyteczność. Ponadto często po prostu nie chcą być kojarzeni z ich drogimi samochodami, ponieważ luksus może być nie najlepiej odbierany przez ich pacjentów. Obie grupy zawodowe doceniły przysługujące im w naszej firmie zminimalizowane procedury oraz brak opłat wstępnych – wskazuje ekspert.

Warto zwrócić uwagę na dość zaskakujący brak aut Skody w obydwu zestawieniach. Samochody naszego czeskiego sąsiada od lat zajmują czołowe miejsca w rankingach sprzedaży i popularności wśród Polaków. Tymczasem Skoda Octavia zajmuje dopiero 12. miejsce wśród prawników i 14. w przypadku lekarzy.