Wystawa ikon, Festiwal Piosenki Religijnej, konferencje na temat sztuki i ponad 260 wystawców z 13 krajów Europy. Targi SACROEXPO i EXPOSITIO potrwają do 20 czerwca.

Międzynarodowa Wystawa Budownictwa, Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO, i towarzyszący jej Europejski Salon Nowych Technologii dla Muzeów, Konserwacji Zabytków i Dziedzictwa Narodowego EXPOSITIO przez trzynaście lat stały się jednym z najważniejszych dla branży sakralnej wystaw w Europie. Co roku na targach w Kielcach można zobaczyć, jak wiele zmienia się w branży sakralnej.

To także jedyne na świecie miejscem, gdzie od ośmiu lat twórcom, którzy przyczynili się do rozwoju sztuki i kultury europejskiej, promując więzi z kościołem i pogłębiając dialog między kulturami przyznawany jest medal Papieskiej Rady ds. Kultury „Per Artem ad Deum”.

W poniedziałek, 18 czerwca, na otwarciu trzynastej edycji wystaw SACROEXPO i EXPOSITIO w Targach Kielce gościli kardynał Kazimierz Nycz, ksiądz biskup Kazimierz Ryczan, przewodniczący Kapituły Me-dalu Papieskiej Rady do spraw kultury Per Artem ad Deum, bi-skup Marian Florczyk, a także przedstawiciele władz miasta i województwa, Kościoła, świata nauki, kultury, wystawcy i uczestnicy konferencji towarzyszących targom.

Zwiedzający mogą w tym roku zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami dotyczącymi budowy obiektów sakralnych, ich wyposażenia oraz dekoracji. Prezentowane są także najnowsze technologie projektowania i utrzymania zieleni wokół kościołów, renowacji świątyń lub ich adaptacji.

Drugiego dnia targów, 19 czerwca w Kieleckim Centrum Kultury odbędzie się finał XII Festiwalu Piosenki Religijnej, natomiast w godzinach wieczornych w kościele Świętego Józefa Robotnika w Kielcach zaprezentowany zostanie spektakl „Pan Bóg pisze prosto na krzywych liniach”. W hali targowej F prezentowana będzie wystawa ikon autorstwa Ewy Jaworskiej. Wstęp na koncerty i wystawę  jest wolny.

Ważne

Ceny biletów: wstęp i katalog bezpłatny po wypełnieniu i ankiety, uprzedniej rejestracji na stronach internetowych targów Sacroexpo, Salonu Expositio, dla przedsiębiorców po pozostawieniu firmowej wizytówki. Godziny otwarcia: poniedziałek,18 czerwca: 9-17, wtorek, 19 czerwca: 9-18, środa, 20 czerwca: 9-15. Dojazd do targów: autobusem linii 100 z przystanku na ul. Czarnowskiej (obowiązują bilety komunikacji miejskiej).