Ile zarabiają przyjmując pacjentów prywatnie? To temat tabu, ale już niedługo.

W 2015 roku roku kolejne grupy zawodowe będą musiały posiadać kasy fiskalne - bez względu na to, jakie osiągają dochody.

- Na razie jeszcze obowiązuje je limit, czyli, jeśli ich dochody nie przekraczają 20 tys. zł rocznie, nie muszą drukować paragonów fiskalnych - informuje Maciej Cichański, rzecznik Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Notariusze nadal bez paragonów

Choć trudno oszacować, jaka jest skala zjawiska, dochodzi do sytuacji, że np. lekarze, którzy przyjmują pacjentów w prywatnych gabinetach, oficjalnie wykazują dochody poniżej 20 tys. zł. Niektórzy robią to celowo, by nie instalować kas. Tymczasem w rzeczywistości mogą zarabiać o wiele więcej. To samo dotyczy oczywiście również adwokatów czy radców prawnych.

Przepisy wchodzą już w styczniu, ale dopiero od pierwszego marca 2015 roku kolejne grupy zawodowe będą musiały rejestrować sprzedaż za pomocą kas fiskalnych - odtąd limit do 20 tys. zł ich już nie dotyczy.

Do podatników, którzy obowiązkowo będą musieli je posiadać - bez względu na dochody - dołączą firmy, które świadczą następujące usługi:
* naprawa pojazdów silnikowych oraz motorowery,
*wulkanizacja i wymiana opon,
* badania i przeglądy techniczne aut,
* fryzjerskie,
* kosmetyczne,
* kosmetologiczne,
* doradztwa podatkowego,
* sprzedaży perfum i wód toaletowych,
*gastronomiczne i cateringowe,
a także: opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i dentystów oraz pomocy prawnej (z wyłączeniem notariuszy).

Dotyczy to wszystkich firm, które w 2015 roku zamierzają kontynuować swoją działalność. Natomiast nowe będą miały na to dwa miesiące od chwili zarejestrowania firmy.

Docelowo: mają zniknąć wszystkie zwolnienia

Z kolei lekarze na kontraktach z Narodowym Funduszem Zdrowia, a także prawnicy świadczący pomoc z urzędu, nie mają obowiązku ewidencji tych czynności za pomocą kasy fiskalnej (ale tylko ich!).

Nowe przepisy nie przewidują kontynuacji zwolnienia dla podatników, którzy każde zlecenie dokumentowali fakturą, a jednocześnie liczba usług w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 50, a odbiorców była mniejsza niż 20. 

Docelowo w polskim prawie podatkowym mają zniknąć wszystkie zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych przy prowadzeniu ewidencji sprzedaży.

Szczegółowe informacje na temat kas rejestrujących można uzyskać w urzędach skarbowych, ponadto na www.portalpodatkowy.mf.g ov.pl lub w Krajowej Informacji Podatkowej pod numerem telefonu 801 055 055.