Egzekucja już teraz jest bardzo kosztowna, a może być jeszcze drożej. Usługi komorników zostaną bowiem od października objęte VAT-em.

Koszty takich postępowań określa taksa komornicza.

Prowadzi działalność, więc niech płaci podatki
W przypadku dochodzenia roszczeń pieniężnych opłata egzekucyjna wynosi 15 proc. wartości ściągniętego świadczenia.

Koszt zabezpieczenia roszczenia to zaś 2 proc. jego wartości. Za egzekucję odebrania rzeczy komornik pobiera 50 proc. przeciętnej miesięcznej pensji, za spis inwentarza - 10 proc. średniej płacy za każdą rozpoczętą godzinę. 40-procentowa opłata należy mu się natomiast za opróżnienie lokalu z rzeczy lub osób czy wprowadzenie zarządcy w zarząd nieruchomości.

To jedynie kilka przykładów opłat, które są elementem wynagrodzenia komorników. Ponadto mogą oni jeszcze liczyć m.in. na zwrot kosztów działalności.

Jak widać, egzekucja już teraz jest bardzo kosztowna, a, niestety, może być tylko jeszcze drożej.


Od października usługi komorników sądowych będą bowiem podlegać podatkowi VAT - wynika z interpretacji Ministra Finansów. Resort uznał, że wykonując czynności egzekucyjne prowadzą oni działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o VAT, więc występują w charakterze podatników. Dotąd, przez wiele lat, uważani byli "tylko" za funkcjonariuszy publicznych. Po zmianach ciężar fiskalny - jak najbardziej - ponieść powinni.

 

Pytanie: czy to na pewno oni go poniosą?

- Zapewne szykują się wielkie zmiany dla komorników oraz dla tych, którzy z ich usług korzystają - komentuje Marek Siudaj z firmy doradztwa finansowego Tax Care. - Od końca września trzeba będzie za te usługi zapłacić cenę podwyższoną właśnie o podatek od towarów i usług.

Komornicy: jesienią zbankrutujemy!
Ile wyniesie VAT?

- Stawiałbym na 23 procent, bo taką stawką już objęci są adwokaci i radcowie prawni, a więc inni prawnicy - mówi "Pomorskiej" Siudym. - Jesienią dla wierzycieli prywatnych usługi komornicze mocno zdrożeją, dla płatników VAT w jakimś stopniu i będzie nacisk, aby zniwelować ten efekt przez obniżkę cen. Z kolei w przypadku dłużników może pojawić się tendencja do zwiększania kosztów egzekucji.

- Za chwilę komornicy podniosą larum, że wszyscy zapłacą więcej - dodaje ekspert z Tax Care.

Już dziś podnoszą.

- Aktualnie przygotowywane są zmiany, które wskażą szczegółowy sposób pobierania podatku VAT - wyjaśnia Monika Janus, rzecznik Krajowej Rady Komorniczej. - Jeżeli zostaną nim objęte nasze opłaty, będzie to potężny cios wymierzony w finansowanie egzekucji sądowej. Większość nowych kancelarii będzie musiała zakończyć działalność.

Monika Janus tłumaczy, że komornicy z opłat finansują całą egzekucję, w tym m.in. sprawy alimentacyjne i wszystkie bezskuteczne: - W przypadku ich pomniejszenia o VAT nie będzie z czego opłacać działalności kancelarii i większość z nich, już w październiku, znajdzie się na granicy bankructwa.

Usługi będą  jeszcze trochę bez VAT-u

Nowa interpretacja Ministerstwa Finansów została wydana 9 czerwca. Jednak wejdzie w życie z opóźnieniem. Jej zasady zaczną obowiązywać od końca września. Do tej pory zaś usługi komornicze nadal zwolnione będą z podatku VAT.