Coraz więcej ofert pracy i niskie bezrobocie - nastał rynek pracownika. Firmy stają na głowie, aby zdobyć właściwych kandydatów do pracy. Jednak pozyskanie kandydata to tylko połowa sukcesu, druga to sprawienie, aby był zaangażowany i cenił tę współpracę. Co powinien zrobić Twój szef, abyś uznał, że Twoja praca jest tą właściwą? „80%* osób twierdzi, że ważna jest dla nich możliwość rozwoju, przyjazna atmosfera oraz możliwość realizowania swoich pomysłów” -zauważa Katarzyna Ostrowska, lider Zespołu Rekrutacji.

Sprawdź, czy Twój pracodawca o Ciebie dba!

#SZKOLENIA #rozwój #nauka #satysfakcja #wiedza

Stajemy się społeczeństwem nastawionym na samorealizację. Pojawia się kategoria JA S.A., która czyni każdego z nas marką, mini-przedsiębiorstwem. W obszarze pracy dla większości z nas oznacza to zarówno ciekawą i dobrze płatną pracę, jak i możliwość rozwijania siebie. Normą stają się szkolenia dostępne dla wszystkich i realizowane w twórczy sposób. To oznacza, że pracodawca musi zadać sobie pytanie nie tylko jak Ty pomnażasz jego sukces, ale w jaki sposób on buduje Twój. „Od momentu, w którym nasi pracownicy zaczynają pracę, zadajemy sobie to pytanie. Powstało 6 dużych programów szkoleniowych dobranych do faktycznych potrzeb. Wszystkie oparte o angażujące, kreatywne formy. Ważna jest dla nas zasada win-win, obie strony relacji (pracownik i firma) powinny mieć korzyści. Im ich więcej, tym lepsza współpraca. Po kilku miesiącach od wdrożenia nowego systemu 83% nowo zatrudnionych osób bardzo dobrze ocenia okres adaptacji (szczególnie pozytywne reakcje budzi gra strategiczna Be Lindorff stworzona dla naszych pracowników). Liczba godzin szkoleniowych na pracownika zasadniczo wzrosła. Postawiliśmy sobie ambitne cele: wzrost liczby szkoleń o 300% w stosunku do ubiegłego roku. W niektórych obszarach uzyskaliśmy 500%! Z pomiaru naszych działań wiemy, że powinniśmy kontynuować ten kurs” – komentuje Bogna Bujnicka, trener wewnętrzny, Lindorff S.A.

#REKRUTACJAWEWNĘTRZNA #sukces #awans #kariera #kasa

Gdzie szukać najlepszych kandydatów? Wewnątrz organizacji! „Prowadzimy średnio 3 rekrutacje wewnętrzne miesięcznie, a 1/3 naszej kadry kierowniczej jest „ze środka”. Przy odpowiednim wsparciu, np. coachingu, osoby te dobrze odnajdują się w nowej roli. System sukcesji zamierzamy doskonalić” – mówi Martyna Masłowska, specjalista ds. rekrutacji Lindorff S.A. Ważne jest dla nas, aby awansowały osoby, które rozumieją I zasadę Coveya, że „zwycięstwa osobiste najpierw, potem zwycięstwa publiczne”. Tylko takie osoby budują zespoły o zdrowej atmosferze. Umiały zbudować siebie, zanim zaczęły budować zespoły ludzkie.

#IDEABOX #kreatywność #pomysł #zmiana #lepiej

„Nasi pracownicy są zaangażowani w zmienianie tego, co gorzej działa. W I edycji Idea Box wpłynęło ponad 170 pomysłów usprawnień firmy, z czego 91% udało się zrealizować! Przekonaliśmy się, że dla Ludzi ważne jest, aby mieli wpływ na środowisko, w którym pracują. Dzięki temu osiągamy dobrą współzależność” – komentuje Michał Pleszczyński, HRBP.

Zastanów się, czy w swojej firmie możesz:
•brać udział w szkoleniach?
•awansować?
•zgłaszać swoje pomysły?
•z chęcią przychodzić do pracy, bo lubisz jej atmosferę?

Jeśli Twoja odpowiedź brzmi: TAK … jesteś w dobrym miejscu! Pamiętaj: warto szukać miejsc, w których będziesz czuć się ważny i doceniany.

*wyniki badań wewnętrznych Lindorff S.A.