Ma być prosto i przyjemnie. I to bez zbędnych formalności. Brzmi jak kolejna reklama telewizyjna banku lub nowego kredytu? Być może właśnie takie komunikaty wkrótce usłyszą dolnośląscy przedsiębiorcy od regionalnych operatorów unijnych pożyczek. W regionie ruszają gorące przygotowania do uruchomienia instrumentów zwrotnych, które wzmocnią rozwój firm MŚP.

Trzeba przyznać, że program JEREMIE okazał się na Dolnym Śląsku strzałem w dziesiątkę. Początkowo nikt nie przypuszczał, że program będzie cieszył się tak dużym zainteresowaniem ze strony biznesu. Okazało się, że ta forma oparta na finansowaniu zwrotnym to najlepszy sposób na wspomaganie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w regionie.
Co stanowiło o powodzeniu programu? Niskie oprocentowanie pożyczki (nawet 1 proc.

w skali roku), często brak wkładu własnego lub pobieranej prowizji. Dla wielu przedsiębiorców, dla których kredyt bankowy był nieosiągalny (lub często zbyt drogi), pożyczki udzielane z JEREMIE, były często jedyną deską ratunku.

Oczywiście nie wszystko wygląda tak kolorowo. Przede wszystkim wielu ekspertów zauważyło, że należy zapewnić bardziej skuteczne kanały dystrybucji tego wsparcia w naszym regionie. Warto też poprawić atrakcyjność oferty samych lokalnych funduszy pożyczkowych. Do tego dochodzi kwestia braku rozwiązań na rynku, które umożliwią finansowanie ryzykownych przedsięwzięć bez wymaganych zabezpieczeń, czyli funduszy inwestycyjnych. Zaletą tego rozwiązania jest to, że oprócz kapitału inwestor dostarcza wiedzę swoich specjalistów. Obejmując udziały, zostaje wspólnikiem, a procedury kontrolne są elementem procesu zarządzania ryzykiem.

W Polsce są już regiony, które stworzyły własne fundusze inwestycyjne. Wo-jewództwo pomorskie jako pierwsze zdecydowało się na wdrażanie tego rodzaju produktu w ramach środków pochodzących z RPO na lata 2007-2013. Celem funduszu jest inwestowanie w mikro- i małe przedsiębiorstwa zarejestrowane na terenie województwa pomorskiego, będące we wczesnej fazie rozwoju (seed) lub w fazie rozruchu (start-up) przez nabywanie i obejmowanie udziałów w firmie. Pomorskie mocno więc rozwija i uatrakcyjnia system finansowania rozwoju przedsiębiorczości. Miejmy nadzieję, że wkrótce w ślady woj. pomorskiego pójdzie i nasz region.

Marcin Kowalski
Autor jest prezesem firmy Human Partner Sp. z o.o.
i konsultantem regionalnym Banku Światowego