Obie partie poroponują wprowadzenie godzinowej składki minimalnej od umów cywilno-prawnych - co najmniej 12 zł za godzinę.

Co proponuje PO?

Jak napisał newsweek.pl, Platforma Obywatelska, jeśli wygra wybory, planuje m.in. wprowadzenie godzinowej składki minimalnej od umówcywilno-rawnych  - co najmniej 12 zł za godzinę i uporządkowanie rynku pracy dzięki jednolitym kontraktom. To oznacza koniec umów cywilno-prawnych, ale także i etatów, jakie znamy dziś. PO tak opisuje szczegóły jednolitego kontraktu: w pierwszym roku 2-tygodniowy okres wypowiedzenia i 1,5 dnia urlopu za każdy miesiąc; od roku do 3 lat – miesięczny okres wypowiedzenia (chyba że z przyczyn leżących po stronie pracodawcy – wtedy 3 miesiące), urlop - min. 20 dni;  powyżej 3 lat – 3-miesięczny okres wypowiedzenia, 26 dni urlopu, 1, 2 lub 3-miesięczna odprawa przy zwolnieniach z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Ponadto PO obiecuje niski PIT i brak składek ZUS i NFZ.  ZUS i NFZ ma być zasilany przez Ministerstwo Finansów – czyli z budżetu. PO uważa, że dzięki temu „wzrosną dochody netto Polaków”, a „maksymalna suma podatków i składek ulegnie obniżeniu z 43,5 proc. do 39,5 proc.” PIT ma wynieść 10 proc. dla najmniej zarabiających. 

Co proponuje PiS?

Opozycja przekonuje zaś, że stworzy 500 tys. nowych miejsc pracy, da 500 na dziecko, leki dla seniorów będą za darmo, 15-procentową stawka CIT dla małych firm, minimalną godzinową stawka za pracę 12 zł brutto, zmiany w ubezpieczeniach dla rolników – to najważniejsze założenia projektów przedstawione przez Beatę Szydło podczas sobotniej konwencji PiS - czytamy na Onet.pl

 

Źródło: Nwsweek.pl, onet.pl