O płacy minimalnej w 2016 roku: " Nie ma nic bardziej poniżającego pracownika, niż niemożność utrzymania siebie i rodziny mimo ciężkiej i uczciwej pracy"

Tak mówi Piotr Duda, przewodniczący  przewodniczący NSZZ „Solidarność” w artykule na stronie internetowej tego związku.

Czytamy tam również, że związkowcy od dawna zwracają uwagę, że wysokość płacy minimalnej w Polsce nie pozwala na normalne życie. A w wielu przypadkach ta kwota musi wystarczyć na potrzeby nie jednej osoby, lecz całej rodziny.

CZYTAJ TEŻ: Płaca minimalna od 2015 roku. Wzrośnie z 1680 zł do 1750 zł

Pracodawcy  RP obliczyli, że wynagrodzenie minimalne w 2016 r. powinno wzrosnąć do 1782 zł brutto miesięcznie. Oznaczałoby to wzrost płacy minimalnej w przyszłym roku o 32 zł.

  - Propozycja pracodawców to bezczelność. Na razie jest za wcześnie na wyliczenia, a Związek nie będzie komentował tak bezsensownych pomysłów - dodał  Marek Lewandowski, rzecznik "Solidarności".

Argumentacja Pracdawców RP: - Z oficjalnego dokumentu MF wynika, iż w 2016 r. PKB wzrośnie o 3,8 proc., a wskaźnik inflacji ukształtuje się na poziomie 1,7 proc. Oznacza to, że skorygowana płaca minimalna powinna zostać podniesiona  do 1782 zł brutto miesięcznie.

Źródło: www.solidarnosc.org.pl, www.solidarnoscpkw.pl, www.pracodawcyrp.p