Nagrodę im. prof. Czesława Jaworskiego otrzymał pociąg Dart, a nagrodę im. prof. Jana Podoskiego przyznano tramwajowi Jazz.

Ponadto Pesa wraz z Kolejami Mazowieckimi zaprezentowała 23 września piętrowy skład Push - Pull. PesaSUNDECK bo to od tego słonecznego, wyżej położonego pokładu wzięły swą nazwę nowe pociągi - są pierwszymi pojazdami kolejowymi tego typu wyprodukowanymi przez polskiego producenta. Przeznaczone są głównie do obsługi aglomeracji miejskich o dużych potokach pasażerów. 

ZOBACZ TEŻ: Premiera pociągu Dart z Pesy na XI Międzynarodowych Kolejowych Targach TRAKO Gdańsk 2015 [zdjęcia]

-To ogromna satysfakcja, że właśnie my umieliśmy odpowiedzieć na zapotrzebowanie Kolei Mazowieckich na zupełnie nowy, dla polskich producentów taboru, typ pojazdu -  mówi członek zarządu Pesy, dyrektor marketingu i rozwoju Marcin Jędryczka.

- Tak ważny przewoźnik, od lat wyznaczający kierunki rozwoju na rynku regionalnych połączeń pasażerskich, postawił przed nami poważne wyzwanie, bo to PesaSUNDECK jest przecież pierwszym, nie tylko dla naszej firmy, polskim "piętrusem". Jestem przekonany, że sprostaliśmy temu wyzwaniu i pojazd przez wiele lat będzie z powodzeniem służył pasażerom. " 


W podstawowej konfiguracji pojazd składa się z lokomotywy elektrycznej Gama, piętrowego wagonu sterowniczego i do 6 piętrowych wagonów środkowych. Składem podróżować może jednocześnie ok. 1700 pasażerów. Pojazdy przystosowane są do jazdy z prędkością eksploatacyjną do 160 kilometrów na godzinę. 

Oba typy wagonów wyróżniają się nowoczesnym designem, przyjaznym, przestronnym wnętrzem wyposażonym m.in. w wygodne fotele, klimatyzację, bezprzewodowy Internet, nowoczesny system informacji pasażerskiej oraz monitoring gwarantujący bezpieczeństwo podróżnych. 

wideo: Agencja TVN/x-news

Zaprojektowane są jako dwupoziomowe, bezprzedziałowe, wagony drugiej klasy. W jednostkach sterowniczych znajdują się strefy dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową (spełniające wymogi TSI PRM) z częścią gastronomiczną, toaletami oraz wejściami wyposażonymi w platformy umożliwiające wjazd osobom na wózkach.