Niezwykła moda sakralna wzbudziła wielkie zainteresowanie na otwartej w poniedziałek 18 czerwca wystawie SACROEXPO w Targach Kielce. Nowe ornaty podzieliły mocno duchownych.

Nowa moda i nowe rozwiązania widać także w obrzędowych strojach dla duchownych. Projektantem zupełnie nowej linii jest absolwentka wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych i wielokrotna wicemistrzyni wizażu Magda Kuczma, której stoisko prezentowane na targach zdobyło wyróżnienie. Miedzy innymi za nową jakość w prezentowanej odzieży.

– Ornaty, które przygotowałam na te wystawę to powrót do dawnego, sprzed wielu wieków, skrzypcowego modelu tych strojów.

Są zupełnie inne od współczesnych. Skromniejsze w linii, ale ciekawsze w zdobieniu. Wszystkie są szyte ręcznie i zdobione kamieniami jubilerskimi, ręcznych haftem. Wykonane są z naturalnych tkanin, jak satynowana bawełna, jedwab czy wiskoza. Ich koszt wynosi od tysiąca do półtora tysiąca złotych  – mówi właścicielka firmy haiQ z Poznania.

Nowa moda budzi wielkie emocje. Części księży bardzo się nie podoba. Niektórzy twierdzą ,że jest to tylko strój dla bardzo odważnych księży. Czy na pewno ? Obejrzyjcie państwo sami.