W podlegnickich Rzeszotarach część mieszkańców musiała opuścić swoje dotychczasowe domy. Powód? Lada dzień budynki znikną z map, a ich miejsce zajmie droga ekspresowa S3. – Smutek ogarnia człowieka, jak pomyśli, że spędził tutaj czterdzieści lat życia, a teraz musiał się wynieść ze swojego domu rodzinnego. Ale co zrobić, siła wyższa – tłumaczył sobie niemal dokładnie przed rokiem Krzysztof Frankiewicz, mieszkaniec Rzeszotar.

Spotkaliśmy go na podwórzu domu, który dziś jest już opuszczony. Szyby w wyremontowanym kilka lat wcześniej budynku są powybijane, a część zabudowań gospodarczych została zrównana z ziemią.
W najbliższych tygodniach znikną wszystkie nieruchomości na tej i kilkudziesięciu innych działkach.
Pan Krzysztof wraz z mamą mieszkał w bezpośredniej bliskości wiaduktu drogi S3. Od trasy ekspresowej dzieliło go dosłownie kilkanaście metrów.
 – O godzinie 3 w nocy już nie szło spać. Zaczynał się wtedy największy ruch ciężarówek. Jak przybędą jeszcze dwa pasy, dopiero się zacznie – dodawał Frankiewicz.

Wysiedlenia dotykają jednak nie tylko mieszkańców Rzeszotar, choć w ich przypadku obeszło się bez protestów. O takim obrocie spraw mieszkańcy Lipiec mogli jedynie pomarzyć. Jako pierwsi poinformowaliśmy o tym, że 11 osób musiało niemal natychmiast opuścić komunalną kamienicę. Przed czterema rodzinami stanęło widmo wylądowania na bruku, na szczęście trwa obecnie remont gminnych budynków w Miłkowicach.
Jak w regionie legnickim będzie biegła droga S3? Z obecną „trójką” nowa ekspresówka spotka się przy rozgałęzieniu dróg na Rzeszotary. Następnie poprowadzi przez obwodnicę tej miejscowości. Rozbudowany zostanie węzeł przy skrzyżowaniu z ul. Chojnowską na wysokości Legnicy.
Do dużych zmian dojdzie w kolejnym etapie, na odcinku między wspomnianym skrzyżowaniem, a rondem Unii Europejskiej. Obecnie na wysokości ul. Ceglanej „trójka” prowadzi ostrym łukiem w stronę ronda. Po zakończeniu prac droga ekspresowa pobiegnie prosto i minie hutę Legnica (od strony Złotoryi), za którą powstanie nowy węzeł łączący ją z autostradą A4.
Planowo droga ma minąć kolejno Janowice Duże, Dunino oraz Warmątowice Sienkiewiczowskie. Z obecną DK nr 3 połączy się dopiero przed Jaworem gdzie pojawi się nowy zjazd.
Będzie to jednocześnie początek wyczekiwanej przez mieszkańców obwodnicy Jawora. Dalej droga ekspresowa S3 poprowadzi pomiędzy Bolkowicami i Wiadrowem, do samego Bolkowa.
Mapy z dokładnym przebiegiem drogi S3 znajdziecie na naszym portalu internetowym legnica.naszemiasto.pl.