Województwo dolnośląskie zajmuje 3. miejsce w kraju pod względem atrakcyjności inwestycyjnej. Wyprzedzają nas tylko Mazowsze i Górny Śląsk. Wraz ze wzrostem Produktu Krajowego Brutto, wynoszącym 8,6 procent, Dolny Śląsk stanowi dobre miejsce dla rozwoju firm z takich branż, jak IT, nano i wysoka technologia, a także elektromaszynowej.

Stawiają na nowe firmy i rozwój istniejących
Niedawno powstał we Wrocławiu kolejny punkt wspomagający małe i mikroprzedsiębiorstwa – Dolnośląski Inkubator Technologiczny oraz Centrum Innowacji. Otwarcie tej instytucji, usytuowanej przy alei Kasztanowej odbyło się 16 marca.
W nowy projekt zainwestowano 10 mln zł, z których 3,5 mln zł pochodziło z dofinansowania w ramach Regionalnego Funduszu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007-2013.To już drugi taki projekt zrealizowany przez Dolnośląską Agencję Współpracy Gospodarczej. Pierwszy – Inkubator Przedsiębiorczości działa już drugi rok i udostępnia miejsce i środki 40 firmom.

Właściciele tych przedsiębiorstw mogą liczyć także na wsparcie i konsultacje ekspertów z różnych dziedzin, a także na wyspecjalizowane doradztwo proinnowacyjne związane głównie z transferem ulepszeń i technologii.
Miejsca dla 30 firm w nowym inkubatorze zostały wynajęte w rekordowym czasie 2 miesięcy. Swoje wirtualne biura mogą zakładać tu firmy typu start-up – obecnie jest ich 28.

– To miejsce wspierania zarówno osób, które podejmują innowacyjną działalność gospodarczą, jak i firm, które chcą rozwijać dotychczasową – mówi Elżbieta Misia, dyrektor zarządzający Dolnośląskiej Agencji Współpracy Gospodarczej.

Dolnośląska Agencja Współpracy Gospodarczej obsługuje obecnie 339 firm zainteresowanych eksportem oraz 39 inwestorów zagranicznych. Do tej pory DAWG uzyskała 7 milionów złotych wsparcia dla firm i samorządów terytorialnych, z którymi również stale współpracuje.
DAWG uczestniczy także w programie rekultywacji składowisk odpadów komunalnych (w planach jest przekształcenie 9 takich obiektów na terenie województwa).

Inkubator wspiera też studentów
Wiele firm w inkubatorach założone zostały przez młodych ludzi, absolwentów wrocławskich uczelni – w tym Politechniki Wrocławskiej.
Podczas uroczystego otwarcia zaprezentowali się między innymi najemcy biur przy al. Kasztanowej – firmy IBS Design (projektowanie dla przemysłu), BAAD Games Studio (gry na portale społecznościowe i urządzenia mobilne) i NOBO Solutions (inżynieria).

Swoje najnowsze osiągnięcie przedstawiło także Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych studentów Politechniki Wrocławskiej. Był to lekki motor elektryczny, zaprezentowany wcześniej na Smart Moto Challenge 2013 w Barcelonie.

Jak mówił podczas otwarcia inkubatora marszałek województwa Cezary Przybylski, wynalazki powinny trafiać na półki sklepowe i być używane. KNPiRM pracuje nie tylko nad motorami elektrycznymi, ale przekształca w ten sposób także samochody.