Kupno domu lub mieszkania wiąże się z zainwestowaniem dużych pieniędzy własnych lub pożyczonych.

Szukasz najkorzystniejszego kredytu hipotecznego? Sprawdź, na co zwrócić uwagę.

Decydując się na kredyt hipoteczny w wybranym banku, należy porównać wszystkie poszczególne koszty. Oprócz marży i prowizji trzeba również wziąć pod uwagę inne koszty, np. wycenę nieruchomości, ubezpieczenie niskiego wkładu własnego, prowizję za wcześniejszą spłatę oraz koszty obsługi produktów dodatkowych - mówi Marta Ośko z Comperia.pl.

Czytaj też: Cios w spłacających kredyty hipoteczne. Już za miesiąc frank szwajcarski może podrożeć z obecnych 3,5 do 4,2 zł, czyli zrównać się z euro. Dlaczego? 

Niska prowizja lub marża nie musi wcale oznaczać, że kredyt faktycznie jest tani.

RRSO powie prawdę

W najnowszej publikacji analitycy Comperia.pl sprawdzili, które koszty kredytu hipotecznego powinien znać każdy kredytobiorca. Najważniejszym parametrem jest RRSO roczna rzeczywista stopa oprocentowania, która najlepiej oddaje realny koszt kredytu. Nie trzeba porównywać marży czy prowizji różnych banków wystarczy, że spojrzy się na RRSO im niższe, tym niższe są całkowite koszty związane z obsługą kredytu hipotecznego.

Kredyt dobrze ubezpieczony

Zaciągając kredyt hipoteczny, należy liczyć się z koniecznością ubezpieczenia kredytowanej nieruchomości lub niskiego wkładu własnego. W niektórych bankach klienci wykupują również ubezpieczenia na życie, od utraty pracy czy następstw nieszczęśliwych wypadków (te dwa ostatnie są zwykle nieobowiązkowe). Koszty ubezpieczeń wliczane są do rat kredytu.

Kredyt z dodatkami

Coraz częściej banki stosują wobec klientów cross-selling (sprzedaż wiązana lub pakietowa), który pozwala na obniżenie wysokiej prowizji czy marży poprzez przeniesienie konta osobistego lub karty kredytowej do danego banku. Cross-selling będzie korzystny, jeśli nowa karta kredytowa będzie co najmniej tak samo oprocentowana jak dotychczasowa, a opłaty za konto równe tym z poprzedniego banku.

CZYTAJ TEŻ: Kredyty hipoteczne Bydgoszcz. Na najlepsze warunki mogą liczyć pracownicy firm: Telefonika Kabel, Alcatel-Lucent i Nitro-Chem

Historia to podstawa

A dokładniej historia kredytowa, która ma wpływ na pozytywną decyzję banku. Zanim zaczniesz ubiegać się o kredyt hipoteczny, sprawdź zdolność kredytową i sposoby w jakie możesz ją podwyższyć.


  WAŻNE:
* na całkowite koszty kredytu wpływa nie tylko marża i prowizja, ale też oprocentowanie, ubezpieczenia oraz dodatkowe opłaty,
* im niższe RRSO, tym niższe są całkowite koszty związane z obsługą kredytu hipotecznego,
* decydujące znaczenie o przyznaniu kredytu hipotecznego ma zdolność kredytowa, którą banki mogą obliczać według własnych zasad.
 

Szczegóły na ten temat w raporcie:  "Droga po kredyt hipoteczny od czego zacząć" 

Źródło: Comperia.pl